Dzięki środkom unijnym będzie cieplej i bardziej ekologicznie

Dzięki środkom unijnym będzie cieplej i bardziej ekologicznie
Termomodernizacja szkoły w Jastrzębiku, świetlicy w Andrzejówce i budynku przedszkola w Szczawniku – to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane na Sądecczyźnie Umowy o łącznej wartości 7,4 mln zł podpisał wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.
 
Dzięki środkom unijnym w wysokości 1,2 mln zł budynki: szkoły podstawowej w Jastrzębiku, świetlicy w Andrzejówce oraz przedszkola w Szczawniku przejdą kompleksową termomodernizację. Wśród najważniejszych prac zaplanowano ocieplenie ścian i stropów oraz wymianę okien i drzwi wejściowych. Duży nacisk położono też na modernizację ogrzewania, w tym wymianę starych pieców, na te zdecydowanie bardziej ekologiczne i zgodne z wymogami ekoprojektu. - Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że Polska będzie wyglądała tak jak dziś. Zmiany widać gołym okiem przede wszystkim w Małopolsce, która umiejętnie i z sukcesem wykorzystuje fundusze unijne. – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys. - W tej perspektywie finansowej z RPO na lata 2014-2020 na inwestycje subregionalne przeznaczyliśmy ponad 2,2 miliarda zł. Największa część tej kwoty – czyli ponad 500 mln zł trafi – właśnie na Sądecczyznę
  Wicemarszałek Stanisław Sorys podpisał także umowę na rozbudowę i modernizację Wiejskiego Domu Kultury w Rożnowie. Za prawie 835 tys. zł z RPO budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego poddasze całkowicie wyremontowane i zaadaptowane do użytku. Powstanie także składana trybuna na widowni oraz profesjonalne studio nagrań. Będą mogły z niego korzystać lokalne zespoły muzyczne oraz uczniowie i absolwenci szkoły muzycznej.
Wsparcie w wysokości 365 tys. zł trafi także do Ośrodka Kultury w Podegrodziu i pozwoli na przeprowadzenie badań terenowych dotyczących dziedzictwa kulturowego Lachów Podegrodzkich. Z materiałów zebranych podczas badań – publikacji, śpiewników, filmów edukacyjnych będą mogli bezpłatnie skorzystać wszyscy zainteresowani. Zostaną one udostępnione m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotece Gminnej, Zagrodzie Lachowskiej oraz w Muzeum Regionalnym.
  W gminie Bobowa powstanie 12-hektarowa Strefa Aktywności Gospodarczej. Ponad 3,8 mln zł. dofinansowanie pozwoli na kompleksowe uzbrojenie działek, doprowadzenie do nich prądu oraz przebudowę sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i gazowej. Ponadto na terenie SAG-u zostanie wybudowana droga oraz oświetlenie. Co ważne, w zależności od potrzeb, dla przyszłych inwestorów przewidziano pomoc i doradztwo inwestycyjne. Przedsiębiorcy mogą także liczyć na niższy podatek od nieruchomości.
   Dodatkowo, aby ułatwić dojazd do strefy, do końca lipca 2018 roku zostaną przebudowane dwie drogi gminne bezpośrednio doprowadzające do terenów inwestycyjnych. Wzdłuż jezdni zamontowane zostaną bariery ochronne i balustrady, a przy zatoce autobusowej powstanie chodnik. Całość będzie kosztować ponad 830 tys. z czego prawie 624 tys. zł dofinansuje UE.
  Inwestycje powstaną dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Oprac. ( MK) fot Urząd Marszałkowski
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica