"Anna Bolena" - retransmisja w ramach cyklu Trans - Opera.

"Anna Bolena" - retransmisja w ramach cyklu Trans - Opera.
14 września (czwarterk)  MCK Sokół w Nowym Sączu zaprasza na pierwszą w tym sezonie retransmisję w ramach cyklu TRANS-OPERA. Tym razem zaprezentowana zostanie dwuaktowa opera Gaetana Donizettiego - "Anna Bolena". W rolach głównych wystąpią dwie wspaniałe śpiewaczki: Anna Netrebko i Elina Garanča!

- Po raz pierwszy wybitna rosyjska sopranistka Anna Netrebko wciela się w tytułową kreację Anny Boleny. To wymagająca partia, która "zmusza" śpiewaczkę, by jej głos schodził w dolny rejestr, dosłownie do wnętrza klatki piersiowej, jakby kompozytor w pobliżu serca szukał dźwięków w kolorze cierpienia. Wyraźnie słychać to w duecie Boleny i Giovanny, gdy zrozpaczony sopran pełza pod wciąż lekko płynącym mezzo. Netrebko i Garanča dotknęły tu operowego absolutu - to słowa Aleksandra Laskowskiego, zamieszczone w  kulturaliberalna.pl/
    Henryk VIII zakochany w Giovannie Seymour, damie dworu królowej, pragnie pozbyć się Anny Boleny, swej obecnej żony, i poślubić Giovannę. Przywołuje z wygnania lorda Ryszarda Percy'ego, o którym wie, że był dawniej ukochanym Anny, i którego niegdyś z tego właśnie powodu skazał na banicję. Aranżuje podstępem spotkanie Anny z Percym, po czym przyłapuje ją na rzekomej schadzce, zyskując w ten sposób pretekst do oskarżenia jej o wiarołomstwo. Król odpowiednio nastawia do sprawy sędziów, nakłania zakochanego w Annie nadwornego muzyka Smetona - przypadkowego świadka niewinnego spotkania królowej z Percym - aby fałszywymi zeznaniami pogrążył królową, czym rzekomo miałby uratować jej życie. Naiwny paź Smeton ufa królowi i w rezultacie przesądza o wyroku - izba parów skazuje Annę na śmierć.
  Początek godz. 19.  retransmisja - 3h 30' opera w 2 aktach. Libretto: Felice Romani. Dyrygent: Evelino Pido. Reżyseria: Éric Génovese. 
Wystąpią: Anna Bolena: Anna Netrebko
Giovanna Seymour: Elina Garanča
Smeton: Elisabeth Kulman. 
Lord Ryszard Percy: Francesco Meli
Król Henryk VIII: Ildebrando D`Arcangelo
Bilety: 35 i 40 zł
Karnety: 105 zł
Bilety i karnety do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18/44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-20:00 oraz on-line. Pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu. Przedstawienie prezentowane jest w oryginalej wersji językowej z polskimi napisami.

oprac. (MK)

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: MCK Sokół Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica