Baron cygański na deskach Pijalni Głównej.

Baron cygański na deskach Pijalni Głównej.
Soliści, orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej wystąpili wczoraj (14 sierpnia) w operze „Baron cygański” Johanna Straussa (syna). Wydarzenie artystyczne odbyło się w ramach 49. Festiwalu im. Jana Kiepury, na deskach Pijalni Głównej.

Soliści: Iwona Socha, Andrzej Lampert, Marcin Kotarba, Katarzyna Oleś - Blacha, Stanisław Kufluk, Michał Kutnik, Jolanta Gzella, Bożena Zawiślak - Dolny, Franciszek Makuch, Wiesław Popiołek, Stanisław Knapik, Jan Migała, Marcin Herman, a także Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka na 49. Festiwalu im. Jana Kiepury wystąpili w „Baronie cygańskim”, operetce Johanna Straussa (syna). Składa się ona z trzech aktów. Premiera odbyła się 24 października 1885 roku w Wiedniu. W Polsce po raz pierwszy wstawiono ją 6 lipca 1886 roku. Libretto napisał Ignatz Schnitzer (wg opowiadania „Saffi” Maurycego Jokaya).
   Libretto opowiada o poszukiwaniach rzekomo ukrytego rodzinnego skarbu przez wojewodę Barinkaya, zmarłego na wygnaniu. Jego syn, zubożały dziedzic Sandor po wielu latach tułaczki wraca do zrujnowanych posiadłości ojca. Legendarnego skarbu poszukuje kilka osób, w tym jego sąsiad Żupan. Tymczasem Sandor trafia do cygańskiego obozu, zaręcza się z piękną Cyganką Saffi, i zostaje tytułowym „cygańskim baronem”. W końcu okazuje się, że jego narzeczona jest ukrywającą się wśród Cyganów księżniczką. A skarb się odnajduje się, gdyż we śnie duch ojca wskazuje, gdzie został zakopany... Do wielkich przebojów z tej operetki należy m.in. aria „Wielka sława to żart piękna”.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica