Kolor, zapatrzenie i światło. Wernisaż Grażyny Petryszak.

Kolor, zapatrzenie i światło. Wernisaż Grażyny Petryszak.
„Moje zapatrzenia – barwa i światło”. W tytule wystawy malarstwa Grażyny Petryszak jest kolor, zapatrzenie oraz światło. Prace nawiązują do impresjonizmu i postimpresjonizmu. Wernisaż prac artystki odbył się dzisiaj, 12 grudnia w Galerii Sztuki „Siedlisko”.

Piękne kwiaty, pejzaże. Zawsze coś nowego. Nowe obrazy, nie pojedyncze, ale zupełnie inne. Tak prezentuje się najnowsza wystawa malarstwa Grażyny Petryszak, b. prezes Krynickiego Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem”. W tytule wystawy „Moje zapatrzenia – barwa i światło” jest kolor, zapatrzenie i światło. Prace nawiązują do impresjonizmu i postimpresjonizmu. - „Na miesiące zimowe jadę do Krakowa. To moje rodzinne miasto. Jednak Krynica zawsze będzie moim i mojego męża domem. Jeżeli nie znudzicie się, to może jeszcze jakaś wystawa zaistnieje w uzdrowisku”. – mówi artystka – „W Krakowie również być może spróbujemy pokazać prace kryniczan. Aby krakusom pokazać, że nie trzeba mieszkać pod Wawelem, aby tworzyć”.
    Wystawę „Moje zapatrzenia – barwa i światło” w Galerii Sztuki „ Siedlisko”, ul. Piłsudskiego 19, Krynica - Zdrój można oglądać do 3 stycznia 2016 roku.
*****
Grażyna Petryszak urodziła się w Krakowie. Ponad 35 lat mieszka w Krynicy – Zdroju. Malowała już w grodzie Kraka, jednak wyłącznie dla znajomych. Na serio zajęła się malarstwem, gdy wraz z mężem przyjechała w góry, bo – jak mówi – uzdrowisko sprzyja przemyśleniom twórczym. Ma swój niepowtarzalny, specyficzny nastrój i klimat do tworzenia. Artystka kocha światło, maluje nim. Nie z kartek pocztowych czy albumów. Tematy przywozi z podróży i plenerów. Zawsze pracuje w samotności. Przy malowaniu kwiatów, pejzaży i architektury - odpoczywa. Natomiast w kolażach porusza trudne, kontrowersyjne tematy. Jej obrazy znajdują się na wystawach, a także w kolekcjach prywatnych. Za artystę uważa siebie tylko wtedy, gdy stoi przy sztalugach”. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej obrazy stanowią ilustracje wielu tomików poetyckich. Opracowała pierwszą krynicką antologię poezji „Przyjdę po strunie światła” (2001) oraz drugą część „Są takie miejsca” (2008). Jest także autorką wydawnictw i katalogów promujących sztukę krynickich twórców. Z jej inicjatywy powstała Galeria „Pod Kasztanem” – miejsce spotkań z literaturą i sztuką. Jest laureatką plebiscytu „ Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002” , otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) - Za zasługi w dziedzinie kultury. Uhonorowana została też „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „ Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małgorzata Kareńska


 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica