Koncert na tafli szkła. Malarstwo Krzysztofa Okonia.

Koncert na tafli szkła. Malarstwo Krzysztofa Okonia.
Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju, oddział nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, od 10 listopada (środa) zaprasza miłośników sztuki na wystawę malarstwa Krzysztofa Okonia, „Koncert na tafli szkła”

Twórczość artystyczna Krzysztofa Okonia inspirowana jest tatrzańską sztuką ludową. Wyrasta z tradycji malarstwa na szkle, którą artysta wzbogacił o nowe wartości. Malarstwo Okonia urzeka nie tylko kolorystyką i oryginalną kompozycją, ale także ikonografią świadcząca o inwencji twórczej mistrza światła i koloru. Jest to koloryt świetlisty i słoneczny. Tematy pasyjne od początku należą do najczęściej podejmowanych przez artystę. Jego poszukiwania rozwijają się w dwóch kierunkach: ekspresyjnym i dekoracyjnym. W pierwszym przypadku artysta skupia się na scenach związanych z Męką Pańską. Lapidarny rysunek zwraca uwagę na cierpienie, a poprzez ciemne i monochromatyczne barwy służy wyrażeniu dramatu męki. W drugim - powstają obrazy, w których harmonia laserunkowo kładzionych farb, ich bogactwo i przepych nasuwają skojarzenia z muzyką.
    Na ekspozycji - oprócz obrazów na szkle - znajduje się kilka rzeźb w drewnie, które w przeciwieństwie do malarstwa są surowe i lapidarne. Wystawę oglądać można do końca lutego 2012 roku.
*****
Krzysztof Okoń urodził się w 1939 r roku w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził pod Giewontem, ale od ponad 30 lat mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest muzykiem, wiolonczelistą, a także pedagogiem. Występował w założonym przez siebie Trio Krakowskim. Zespół odbył tournée po Europie, USA, ZSSR, Jordanii, Algierii. W 1965 roku zdobył I nagrodę Premio A. Vivaldi na konkursie muzyki kameralnej w Sienie organizowanym przez Accademia Chigiana, a osiem lat później - nagrodę miasta Rzymu. Trio Krakowskie po zmianie składu i nazwy na Trio Cracovia występuje do dziś. W 1974 roku Okoń występował jako solista z zespołem smyczkowym Al’ Antico, zdobywając I nagrodę na konkursie Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie. Działalność malarską rozpoczął w latach sześćdziesiątych, a inspirację początkowo stanowiła twórczość ludowa, z którą zapoznał się w zakopiańskim Muzeum Tatrzańskim. Artysta zajmuje się również rzeźbą i płaskorzeźbą, a od 90. eksperymentuje z drzeworytem.

Małgorzata Kareńska fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica