Powrożnik. Cerkiew św. Jakuba na liście UNESCO

Powrożnik. Cerkiew św. Jakuba na liście UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO nowe zabytki z Małopolski. Wśród nich jest dawna łemkowska grekokatolicka cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku. (obecnie kościół rzymsko – katolicki).

Drewniana cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego w Powroźniku jest najstarszą świątynią nie tylko w tym regionie, ale i w całych Karpatach. Pozostałe małopolskie świątynie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO to cerkwie: św. Paraskewy w Kwiatoniu, św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych oraz Opieki Bogurodzicy w Owczarach. Decyzja w sprawie wpisu ich na listę została podjęta na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbywa się w Phnom Penh w Kambodży.
   W ubiegłym roku Ukraina i Polska złożyły do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu wspólny wniosek o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego zespołu 16 drewnianych cerkwi: 8 ukraińskich oraz 8 polskich, w tym 4 lokowanych na obszarze województwa małopolskiego i 4 podkarpackiego. Było to wynikiem kilkuletniej współpracy reprezentującego stronę polską Narodowego Instytutu Dziedzictwa z przedstawicielami strony ukraińskiej: Państwowym Historyczno - Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo - Badawczym Instytutem badania Zabytków w Kijowie. Jesienią 2012 roku karpackie cerkwie zostały ocenione przez eksperta. Ponad tydzień oceniał on stan zachowania i autentyzm świątyń. Zapoznał się z problematyką poszczególnych obiektów, spotkał z przedstawicielami samorządów lokalnych i służb konserwatorskich oraz lokalnych społeczności. 
     Obecnie Lista Światowego Dziedzictwa zawiera spis obiektów objętych szczególną ochroną UNESCO - ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą. Dotąd znajdowało się na niej 936 obiektów z 153 krajów, w tym 13 z Polski. Są to: Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, średniowieczny zespół miejski w Toruniu, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski oraz Hala Stulecia we Wrocławiu.

(MK) fot. aut

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica