Św. Jan Paweł II, zanim został Papieżem - wędrował krynickimi szlakami.

Św. Jan Paweł II, zanim został Papieżem - wędrował krynickimi szlakami.
W Galerii Sztuki CK „Siedlisko” od dzisiaj (23 maja) oglądać można wystawę fotografii „Karol Wojtyła na turystycznych szlakach”. Wśród zdjęć są świadczące o tym, że Jan Paweł II, zanim został Papieżem, w latach od 1953 - 1958 wędrował krynickimi drogami.

W Galerii Sztuki „Siedlisko” odbył się wernisaż wystawy pt. „Karol Wojtyła na turystycznych szlakach”. Pochodzące z prywatnych zbiorów fotografie przedstawiają Jana Pawła II podczas pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i spływów kajakowych. Od Bałtyku, po Karpaty.
    W niedzielę, 25 maja podczas procesji na Górę Parkową, pod figurą Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów, ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż poświęci Tryptyk Jana Pawła II. - „Do płaskorzeźby z wizerunkiem Papieża, zostały dołożone dwa skrzydła. Jedno z nich zawiera kalendarium pobytów księdza i biskupa Karola Wojtyły w Krynicy – Zdroju, w latach od 1953- 1958. – mówi Agata Jarosz, pracownik krynickiej Biblioteki Publicznej. - "Udało się je odtworzyć dzięki zachowanym wpisom w księdze odprawianych Mszy św. w Kościele Zdrojowym. Przyszły Papież wędrując górskimi szlakami Beskidów , razem z grupą swoich studentów, docierał kilkakrotnie do Krynicy. Wiadomo, że nocował w Lwigrodzie, ale też odwiedzał rodzinę Stadnickich w willi "Miła", a także siostry zakonne" 
   Ekspozycja udostępniona przez Fundację Szlaki Papieskie, wcześniej była prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oprawę malarską papieskich wędrówek tworzą obrazy z motywami sakralnymi autorstwa Wernera Szczepanika oraz prace ze zbiorów Tadeusza Żelaznego.

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica