Złoty jubileusz pracy artystycznej Krystyny Jarząbek.

Złoty jubileusz pracy artystycznej Krystyny Jarząbek.
Krystyna Rozalia Jarząbek w tym roku obchodzi Złoty Jubileusz pracy artystycznej. Z tej okazji w sali balowej Starego Domu odbyła się wczoraj (5 czerwca) uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której jubilatka otrzymała podziękowania za trud oraz zaangażowanie w muzyczną edukację dzieci i młodzieży.

 
Dzięki niej swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęli nie tylko najmłodsi mieszkańcy uzdrowiska, ale również kryniccy seniorzy. Natomiast Związek Emerytów i Rencistów pod jej kierownictwem skupia coraz większe rzesze mieszkańców Gminy. - Niezwykły życiorys, pięknej postaci Krynicy. Bo ludzie niezwykli mają niezwykłe życiorysy. Najpiękniejsze życzenia i podziękowania za to, że swoje życie oddawała uzdrowisku. – powiedział burmistrz Dariusz Reśko, były uczeń Krystyny Jarząbek. - „Czuję się zażenowana. Nie spodziewałam się tylu pięknych życzeń i kwiatów. – wyznała wzruszona jubilatka.

     Potem były wspomnienia. Krystyna Rozalia Jarząbek pochodzi z Krakowa. Jej pierwszy kontakt z muzyką rozpoczął się w tamtejszym przedszkolu Sióstr Felicjanek. Jedna z zakonnic doradziła jej mamie, aby posłała córką na naukę gry na fortepianie. Zdała więc egzamin do Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie przy ulicy Basztowej 23. Już wtedy interesowała ją rytmika. Następnie, jako uczennica krakowskiego Liceum Muzycznego zdobywała wiedzę muzyczną i pedagogiczną. Szukając pracy trafiła do Wydziału Kultury w Krakowie. Akurat poszukiwano nauczycielki rytmiki do Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. – „Jako, że oferowano mi malutki pokoik przy szkole wybrałam propozycję pracy w Krynicy, do której przyjechałam w czerwcu 1961 roku z dyplomem ukończenia Wydziału Rytmiki” – wspomina Rozalia Jarząbek, która walczyła o istnienie krynickiej PSM. A początki szkoły były trudne, gdyż placówka nie miała własnego budynku. Zajęcia rytmiki i umuzykalnienia odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (obecnie Piłsudskiego) oraz w Szkole Podstawowej nr.1. Natomiast w mieszkaniu Rozalii Jarząbek – lekcje indywidualne. Wychowała i nadal wychowuje wiele pokoleń muzyków, w tym m. in. Janusza Olejniczaka, Barbarę Karaśkiewicz i Mariolę Cieniawę. Wielu nauczycieli oraz członkowie Orkiestry Zdrojowej to też jej dawni uczniowie. Jej dwie córki, Anna(absolwentka ASP w Krakowie) i Danuta również kończyły krynicką szkołę muzyczną. Ta druga pracuje w szkole od 1982 roku, kontynuując rodzinną tradycję muzyczno – pedagogiczną.

 

Małgorzata Kareńska 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica