Nowy Sącz. Pielgrzymki na sądecką Górę Tabor.

Nowy Sącz. Pielgrzymki na sądecką Górę Tabor.
W nowosądeckiej Bazylice Kolegiackiej zakończył się wczoraj (11 sierpnia) Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego - największy w regionie. Na Sądecką Górę Tabor co roku przybywają dziesiątki tysięcy wiernych - nie tylko z Sądecczyzny. 
 
W sobotę (10 sierpnia) pielgrzymowali czcicieli Matki Bożej z sanktuariów Maryjnych: Ziemi Krynickiej, Doliny Popradu, Ziemi Sądeckiej, Limanowej, Beskidu Wyspowego oraz św. Ojca Pio. W tym roku to religijne wydarzenie wierni przeżywali pod hasłem: „Być solą ziemi - dzieląc się wiarą”. Główną sumę odpustową, którą odprawiono we wtorek (6 sierpnia) celebrowali biskup Andrzej Jeż ordynariusz tarnowski i ks. prałat Jan Piotrowski, prepozyt sądeckiej bazyliki. Przed liturgią biskupowi złożono życzenia z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. 
    Po raz pierwszy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego odbywał się w dniach od 6 do 13 sierpnia 1970 roku.  Impulsem do jego zorganizowania stało się zarządzenie biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Obecnie odprawia się specjalne nabożeństwa dla małżeństw, młodzieży, dzieci (ze specjalnym błogosławieństwem), ministrantów, lektorów i Dziewczęcej Służby Maryjnej, członków parafialnego Apostolatu Trzeźwości, kombatantów II wojny światowej, strażaków, chorych. Okazjonalnie - również dla innych grup. 
  Pielgrzymów z kraju oraz zagranicy przyciąga XIV - wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego, znajdujący się w nowosądeckim sanktuarium. Jest on wzorowany na ikonie przechowywanej w bazylice na Lateranie w Rzymie. Obraz słynie łaskami od początku XVII wieku. 
 
MK fot. aut 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica