DOBRE BO ZDROWE: Dlaczego warto jeść mięso z kaczki? - start plebiscytu 2020

DOBRE BO ZDROWE: Dlaczego warto jeść mięso z kaczki? - start plebiscytu 2020
Już 26.02.2020 wystartuje kolejna edycja plebiscytu "Dobre Bo Zdrowe" telewizji MTV24.TV pry współpracy z Law Business Quality , rogłośnią radia MBOX. Firmą która została wybrana i nominowana do nagrody "Najlepsze Tradycyjne Wyroby" ( WĘDLINY) , nominowana jest firma TAKO z Żagania. Jak smakują ? widzowie z Małopolski będą mogli spróbować tych wspaniałych , smacznych produktów biorąc udział w konkursie "Dobre Bo Zdrowe" . Nagrodzonych zostanie pięciu widzów którzy prawidłowo odpowiedzą na pytania konkursowe i będą mieli szczęście w losowaniu. To będzie prawdziwa szczęśliwa "PIATKA" nagrodzona przez TAKO.

Aby zagłosować na TAKO , wystarczy wysłać swój głos drogą SMS na numer 510 223 506 , w treści wpisujemy TAKO , wraz z imieniem i nazwą miejscowości z której glos jest wysłany. Z jednego numeru można wysłać 10 głosów na dobę. CENA ZA WYSŁANY SMS WG STAWEK OPERATORA ORANGE , beż żadnych dodatkowych kosztów czy naliczenia przez organizatora plebiscytu. Głosy można wysyłać do dnia 10.04.2020 rok. Gala wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu br. DOBRE BO ZDROWE 2020

TAKO POLECA I PREZENTUJE :

Dlaczego warto jeść mięso kaczki ?
Mięso z kaczki rzadko trafia na nasz talerz. Znacznie chętniej sięgamy po inne rodzaje drobiu – kurczaka oraz indyka. Powszechnie panuje pogląd, że kaczka jest tłusta, droga i trudna w przygotowaniu. Czy kacze mięso rzeczywiście jest pozbawione wartości odżywczych?
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Mięso z kaczki warto włączyć do swojej diety przede wszystkim z powodu wysokiej zawartości białka (28 g w 100 g mięsa). Kaczka to również bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Innym argumentem przemawiającym na korzyść tego gatunku drobiu jest wysoka zawartość żelaza biorącego udział w procesach krwiotwórczych oraz wspierającego działanie układu odpornościowego. W kaczce znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę A i E.

CAŁA PRAWDA O TŁUSZCZU
Czy trzeba obawiać się kaloryczności mięsa z kaczki? Warto podejść do tej kwestii z rozwagą. Wbrew pozorom najtłustszym rodzajem drobiu nie jest mięso kacze, lecz… gęsina. 100 g mięsa z kaczki to ok. 300 kcal. Wartość tę można jednak łatwo obniżyć, jeśli wybierzemy pierś z kaczki i pozbawimy ją skóry – kaloryczność spada wtedy do 140 kcal w 100 g. Należy jednak zachować ostrożność, bo pozbawione warstwy tłuszczu mięso łatwo przesuszyć.

KACZKA W KUCHNI
Mięso kacze należy do najszlachetniejszej odmiany drobiu. Odpowiednio przygotowane zaskakuje kruchością, delikatnością i (w porównaniu do kurczaka) wyrazistym smakiem. Kaczka idealnie nadaje się do pieczenia oraz faszerowania, może również zamienić zwykłą, codzienną sałatkę w prawdziwą ucztę dla podniebienia. Mięso z kaczki bardzo dobrze komponuje się z owocami – jabłkami, śliwkami , brzoskwiniami, a nawet pomarańczami. Można je również nadziewać innymi składnikami – ogromną popularnością cieszy się np. farsz z kaszy gryczanej.

Jeśli przygody z kaczką nie chcemy rozpoczynać od pieczenia całego ptaka, warto postawić na pierś. Wystarczy wcześniej zamarynować ją w czosnku, imbirze, miodzie i sosie sojowym, a następnie upiec w piekarniku lub na grillu. Czas pieczenia warto dostosować do wielkości kawałka mięsa, który mamy do dyspozycji, oraz indywidualnych upodobań, tak, by było bardziej lub mniej wysmażone. Tak przygotowane mięso będzie miłą odmianą dla wszystkich domowników.

Materiał na podstawie firmy TAKO (ŻAGAŃ )
Opracowanie plebiscytu "Dobre Bo Zdrowe" MTV24.TV(2020).
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica