DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO: Międzynarodowy charakter Wielkanocy

DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO: Międzynarodowy charakter Wielkanocy
Catering Premium KILOKALORIA (Kraków) https://www.facebook.com/kilokaloria  & DELIKATESY GRECKIE (Kraków) https://www.facebook.com/delikatesy.greckie.krakow  zapraszają widzów MTV24.TV już na przepisy świąt Wielkanocnych Życzymy SMACZNEGO !

W zależności od preferencji i smaku Wielkanoc przybiera różne oblicza. Zarówno zwolennicy międzynarodowej kuchni, jak i tradycjonaliści mogą skorzystać wzbogacając polskie świąteczne dania o składniki typowe dla innych krajów. W różnorodnej, wielkanocnej kuchni można odnaleźć smaki antycznej Grecji, wykwintnej Francji i słonecznej Turcji.

Wielka grecka Wielkanoc https://www.facebook.com/delikatesy.greckie.krakow 

Kolorem dominującym podczas Wielkanocy jest intensywna zieleń. Co ciekawe, nie wszędzie tak jest. Greckie Święta Wielkanocne mają kolor…czerwony. Pisanki w według greckiej tradycji, powinny być czerwone i nawiązywać kolorem do krwi Chrystusa.

W czasie, kiedy w Wielki Czwartek w domach trwa malowanie jajek, na zewnątrz wywiesza się czerwone tkaniny lub inne czerwone przedmioty. Jajko jest głównym bohaterem wielkanocnych stołów w Europie.

W Polsce najpopularniejszym dodatkiem do niego jest majonez i szczypiorek. Jak można odświeżyć tradycyjną potrawę, przedstawić ją w greckiej odsłonie, a jednocześnie zaprezentować w zdrowej, lekkiej wersji? Rozwiązaniem jest zainspirowanie się grecką kuchnią, która jest zdrowa i prosta. Śródziemnomorskie dodatki, takie jak szpinak, kapary i jogurt grecki dodadzą potrawie lekkiego charakteru, a śliwki kalifornijskie dodadzą słodkości wielkanocnym faszerowanym jajom.

Wielkanocne faszerowane jaja ze śliwkami kalifornijskimi

Ilość porcji: 12 porcji
Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:
- 6 jaj
- 75g śliwek kalifornijskich
- 50g szpinaku
- 30g kaparów
- 75ml jogurtu greckiego
- sól i pieprz do smaku
- kiełki słonecznika do ozdoby

Przygotowanie:
Jaja gotujemy na twardo, studzimy, obieramy, przekrajamy na pół. Delikatnie wyciągamy żółtka, przekładamy do miski, lekko rozgniatamy. Do żółtek dodajemy jogurt, pokrojone śliwki kalifornijskie, posiekany szpinak i kapary. Składniki mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowaną pastą napełniamy białka jaj, serwujemy na kiełkach słonecznika.

Francuskie ucztowanie
Po przeciwnej stronie nowoczesnej kuchni znajduje się kuchnia tradycyjna, która oparta jest na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ważną częścią staropolskiego jedzenia jest domowy pasztet. Co ciekawe, mimo że danie powstało we Włoszech, to nie włoscy kucharze, a francuscy spopularyzowali pasztety w całej Europie. Podawany na dworach królewskich i szlacheckich pasztet przetrwał do lat współczesnych pod różnymi postaciami.

Opracował: MTV24.TV (2021) www.mtv24.tv
Współpraca Ilona Adamska I.D.Media

Na "DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO" telewizji MTV24.TV zapraszają :
CATERING PREMIUM KILOKLORIA - https://www.facebook.com/kilokaloria 
DELIKATESY GRECKIE -  https://www.facebook.com/delikatesy.greckie.krakow 
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica