29. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich – po raz pierwszy w Polsce!.

29. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich – po raz pierwszy w Polsce!.
Na zakończenie IV Festiwalu Biegowego w Krynicy – Zdroju rozegrano 29. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich. Po raz pierwszy w Polsce! Jest to wynik wieloletnich starań, w tym organizatorów festiwalu. Podczas inauguracji, która odbyła się na krynickim Deptaku był przemarsz z flagami, a potem – Mazurek Dąbrowskiego oraz przemówienia.

- Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich są najważniejszymi zawodami na świecie dla biegaczy górskich. – ocenia Bruno Gozzelino, prezes Światowej Federacji Biegów Górskich WMRA. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), jej prezes Lamine Diack, Sekretarz Generalny Essar Gabriel, a przede wszystkim - Pierre Weiss, Doradca Prezesa IAAF i członek rady honorowej WMRA. Gospodarzy reprezentowali burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, przedstawiciel Urzędu Województwa Małopolskiego Waldemar Kordyl oraz Zygmunt Berdychowski, inicjator Festiwalu Biegowego w Krynicy, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw.
    Rywalizacja w MŚ w Biegach Górskich Krynica - Zdrój 2013 toczyła się w stylu anglosaskim (bieg po górę i zbiegi). Zawodnicy ścigali się na Jaworzynie Krynickiej, gdzie wytyczono trudną i specyficzną trasę. – „W biegach górskich stylem anglosaskim zazwyczaj rywalizacja rozpoczyna się podbiegiem, a kończy zbiegiem. Na Jaworzynie - odwrotnie – mówi Andrzej Puchacz, członek Zarządu Światowej Federacji Biegów Górskich WMRA ds. zawodów i menedżer reprezentacji Polski.
     Najlepszą seniorką mistrzostw została Alice Gaggi (Włochy), a wśród mężczyzn – Phillip Kiplimo (Uganda). Tytuł mistrzowski wśród juniorek zdobyła Amerykanka Mandy Ortiz, a juniorów - Nekageneta Crippa z Włoch. W sumie najwięcej, bo aż sześć medali zdobyli Włosi, przyszłoroczni gospodarze mistrzostw. W klasyfikacjach drużynowych zwyciężały: Uganda (elita mężczyzn), Włochy (elita kobiet), Czechy (juniorzy) i Wielka Brytania (juniorki).
    Na zakończenie Mistrzostw Świata w Biegach Górskich przedstawiciele Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich wielokrotnie podkreślali, że są bardzo zadowoleni z organizacji imprezy oraz znakomicie przygotowanych tras.
   W zawodach uczestniczyło ponad 320 sportowców z 39 krajów całego świata. Zawody zrealizowano w ramach projektu „Małopolska. I wszystko gra!”.
Wyniki:
Seniorki
1. Alice Gaggi (Włochy) 00:42:47
2. Emma Clayton (Wielka Brytania) 00:43:12
3. Elisa Desco (Włochy) 00:43:32
Seniorzy:
1. Phillip Kiplimo 00:54:22 (Uganda)
2. Geoffrey Kusuro (Uganda) 00:55:06
3. Nathani Ayeko (Ugadna) 00:55:19
Juniorzy:
1. Nekagenet Crippa (Włochy) 00:38:58
2. Ramazan Karagoz (Turcja) 00:39:13
3. Manuel Innerhofer (Austria) 00:39:44
Juniorki
1. Mandy Ortiz (USA) 00:22:56,
2. Lea Einfalt (Słowenia) 00:23:07,
3. Annabel Mason (Turcja) 00:23:21

Małgorzata Kareńska fot. aut
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica