Cerkiew greko katolicka pw. św. Paraskewi Męczennicy w Czyrnej.

Cerkiew greko katolicka pw. św. Paraskewi Męczennicy w Czyrnej.
 
     Drewniana, jednonawowa świątynia została zbudowana w 1892 roku według projektu austriackiego architekta Delavo. W jej budowie uczestniczyła cała wieś pod przewodnictwem parocha Antoniego Konstantynowicza. 

     Wnętrze zdobi ikonostas z pocz. XX wieku, ołtarzyk XVII wieczny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz rokokowa ikona św. Paraskewi. Z przepychem ubrana święta trzyma w rękach szablę i palmę męczeństwa. Ikonę znalazł na strychu plebanii ks. Mieczysław Czekaj. Prawdopodobnie ufundowana została przez konfederatów barskich i namalowana na podobieństwo św. Barbary.
     W północno - wschodnim narożniku nawy znajduje się ołtarz barokowy z obrazem „Złożenie do Grobu” z II poł. XVII w. Obok ołtarza jest ikona Opieki Bogurodzicy z pocz. XVIII wieku. Na jej ramie przymocowana została korona, jedna z dwóch, które przytrzymywano nad głowami nowożeńców podczas zaślubin. Przy cerkwi znajduje się kamienna dzwonnica z przełomu XIX i XX. Obok usytuowany jest dawny cmentarz, na którym zachowało się kilka kamiennych nagrobków.
     Świątynia odnawiana i przebudowana została w 1933 roku. Od 1951 roku  jest kościołem rzymsko – katolickim pw. Niepokalanego Serca NMP.
 
(red. M) fot aut & grafika R. D.
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica