107 urodziny siostry Dominiki z Białego Klasztoru.

107 urodziny siostry Dominiki z Białego Klasztoru.
Siostra Dominika niepokalanka z Białego Klasztoru, 3 pażdziernika ukończyła 107 lat. To najstarsza mieszkanka Nowego Sącza, z miastem jest związana od ponad 60 lat. 
 
Siostra Dominika (Aurelia Burczanowska) urodziła się w 1910 roku w Warszawie, gdzie ukończyła studia. Następnie pracowała jako nauczycielka w Szkole Przemysłowo-Handlowej sióstr zmartwychwstanek w Częstochowie. Jednocześnie działała w Akcji Katolickiej i Sodalicji Mariańskiej na Jasnej Górze.
     Do stolicy powróciła w 1943 roku, a rok później wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Szymanowie. Pracowała jako nauczycielka i katechetka w Kościerzynie, Szczecinku i Wrzosowie. Od 1952 roku pełni posługę w Nowym Sączu. – 30 lat poświęciłam na pracę nauczycielską i 30 lat na katechetyczną, po równo! – podkreśla.  Praca dydaktyczna była zawsze jej pasją i wspomina ją z ogromnym sentymentem.
      Nadal świetnie się czuje, ma dobrą  pamięć i poczucie humoru.  Podkreśla, że to dar od Pana Boga. – Taka się już urodziłam”. Znana jest z pracowitości i obowiązkowości. Bardzo lubi sport, uprawiała łyżwiarstwo i strzelectwo, a także górskie wędrówki.  Na Giewont weszła mając  79, a na Gubałówkę  92 lat! Jej pasją jest pisanie tradycyjnych listów.
    Jubilatka nie ma recepty na długowieczność. – Chodzę normalnie, jem normalnie, śpię normalnie, czy raczej anormalnie, bo mi się jeszcze w ciągu dnia chce spać. Modlę się razem ze wszystkimi siostrami, więc chyba jestem jeszcze normalnym człowiekiem  Życzymy następnych jubileuszy w dobrym zdrowiu!

oprac. (MK) fot. UM NS

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa UM Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica