"Kochasz dzieci nie pal śmieci" - strażnicy miejscy w sądeckich szkołach

"Kochasz dzieci nie pal śmieci" - strażnicy miejscy w sądeckich szkołach
Straż Miejska w Nowym Sączu w ramach akcji „Kochasz dzieci nie pal śmieci” rozpoczęła prelekcje na temat szkodliwości palenia śmieci w paleniskach domowych. Zajęcia odbywają się w szkołach podstawowych na terenie miasta Nowego Sącza.

29 stycznia strażnicy gościli w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego.
- Dwuosobowy patrol prowadził zajęcia w klasach piątych ww. szkoły. Uczniowie poznali m.in. takie pojęcie jak źródło emisji niskiej (dym wydobywa się z niskich kominów domostw lub ewentualnie małych lokalnych kotłowni) - informuje Dorota Dobrzańska z Komendy Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Strażnicy tłumaczyli też, że unoszące się nad miastem pyły mogą powodować powstawanie kwaśnych deszczy. Dioksyny oraz inne substancje rakotwórcze dostają się do pokarmów, a następnie do organizmu człowieka.

- Dzieci żywo reagowały na przekazywane im informacje. Zadawały dużo pytań i prosiły, żeby powtórzyć, czym na pewno nie wolno palić w piecu. Strażnicy podawali przykłady zatruć przez palące się różnego rodzaju plastiki, gumy czy nawet lakierowane meble - dodaje.

Dużym szokiem dla sądeckich uczniów była informacja na temat ilości wypuszczanego do atmosfery pyłu i rakotwórczego benzopirenu - jedno gospodarstwo potrafi wypuścić ponad 8 ton rakotwórczej substancji w ciągu roku.

(MJ)
fot. KSM w Nowym Sączu

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica