„O zdrowiu Sądeczan na wiosnę” dyskutowano w „Sokole”.

"O zdrowiu Sądeczan na wiosnę" dyskutowano w "Sokole".
„O zdrowiu Sądeczan na wiosnę” dyskutowano w sądeckim MCK „Sokół”. Trzecia edycja seminarium odbyła się pod hasłem „Pacjent, opieka medyczna, medycyna rodzinna – równość, jakość i bezpieczeństwo”

Głównym celem seminarium było zwrócenie uwagi na konieczność zapobiegania chorobom. Wicemarszałek Wojciech Kozak scharakteryzował stan ochrony zdrowia oraz politykę zdrowotną w Województwie Małopolskim. Wśród podstawowych problemów wymieniał m.in.: wzrastającą liczbę zachorowań na choroby nowotworowe i psychiczne, a także starzenie się populacji oraz malejący przyrost naturalny. Najczęstszymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia (47%) oraz nowotworowe (26%). – "W 2013 roku nastąpił wzrost nakładów na ochronę zdrowia o 3% w porównaniu z 2012. Zaplanowane środki finansowe na ten rok wynoszą 5 301 676 tys. zł, i w obecnie kształtują się na poziomie roku 2013 roku" – zaznaczył Wojciech Kozak.
     Wicemarszałek zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia koordynacji rynku podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia.– Powołanie funkcji gospodarza, czy koordynatora na terenie województwa, umożliwiłoby powstawanie nowych podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych zgodnie z rzeczywistymi potrzebami na danym obszarze i przyczyniłoby się do uporządkowania sytuacji w zakresie równomiernego i zgodnego z zapotrzebowaniem rozmieszczenia świadczeniodawców – zaznaczył. Wojciech Kozak poinformował o pilotażowym projekcie „Małopolski System Informacji Medycznej”. Jego celem jest stworzenie jednolitej platformy wymiany danych medycznych i udostępnienie elektronicznych usług medycznych w regionie.
     Zagadnienia z zakresu ochrony zdrowia w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem subregionu sądeckiego, prezentowali m.in. dyrektorzy: sądeckiego Szpitala Specjalistycznego Artur Puszko, Szpitala Powiatowego im. J. Dietla w Krynicy – Zdroju Sławomir Kmak, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego Józef Zygmunt oraz wykładowca Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu Jarosław Handzel.
    Seminarium zorganizowały Fundacja Sądecka, Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Społeczno - Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Kasa Wzajemnej Pomocy.
 
Małgorzata Kareńska
foto Województwo Małopolskie

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica