Czy do Krynicy pojedzie szynobus wycieczkowy?

Czy do Krynicy pojedzie szynobus wycieczkowy?
Spółka PKP Przewozy Regionalne rozważa uruchomienie szynobusu wycieczkowego, który kursowałby na trasie z Nowego Sącza do Krynicy. We wtorek (12 czerwca) plany te przedstawił Ryszard Rębilas, dyrektor Przewozów Regionalnych w Krakowie.

Zainteresowanie uruchomieniem pociągu zgłaszali m.in. właściciele ośrodków na terenie Sądecczyzny, szczególnie leżących na trasie planowanego przejazdu, a więc Krynicy, Muszyny, Piwnicznej, Rytra, Starego oraz Nowego Sącza. Pomysł popierają organizacje turystyczne. - „Linia kolejowa przebiega właśnie przez te miejscowości” – mówi Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej. I dodaje – "Turyści mogliby wysiadać w każdej z nich, spędzać czas na zwiedzaniu i jechać do kolejnej miejscowości. Obserwujemy, że obecnie rozwija się turystyka rodzinna, a wiadomo, że dzieci szybko się nudzą przebywając długo w jednym miejscu. Dzięki takiemu połączeniu kolejowemu mogłyby się przemieszczać ze swoimi rodzicami w coraz to nowe rejony Sądecczyzny i poznawać jej uroki”. Na spotkaniu ustalono, że spółka będzie szukać środków między innymi w samorządach.
*****
Szynobus jest lekkim wagonem spalinowym, który - w porównaniu z tradycyjnym pociągiem  - charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych, zwykle drugorzędnych, szlakach. Zazwyczaj jest pojazdem o masie ok. 20 ton, z ok. 40 - 50 miejscami siedzącymi. Szynobusy można łączyć ze sobą.
 
(MK) fot Starostwo Powiatowe Nowy Sącz
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatu Nowosadeckiego

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica