Gmina Łabowa ma swoją markę na Obchody Święta Niepodległości

Gmina Łabowa ma swoją markę na Obchody Święta Niepodległości
Mieszkańcy Gminy Łabowa od kilku lat obchodzą Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada inaczej. Spotykają się w Gminnym Ośrodku Kultury. Wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne i wyłaniają laureatów konkursu kulinarnego na „Tradycyjną potrawę rodzinną”.

Jurorzy oceniają proste receptury domowych potraw. W tym roku na stołach pojawiły się różnorakie smakołyki wykonane z ziemniaka oraz zupy, sosy, bigos, ciasta i nalewki. Podczas uroczystości uczestnikom konkursu kulinarnego zostały wręczone nagrody oraz wyróżnienia za najlepsze potrawy w trzech kategoriach.

Mieszkańcy Łabowej już od wielu lat spotykają się w radosnej atmosferze aby wspominać 11 Listopada 1918 roku. Towarzyszy im piosenka, muzyka a w obecnym roku nawet taniec. Wystąpił zespół regionalny „Piecuchy” z Nawojowej oraz miejscowy zespół „Okazjonalni” z repertuarem tradycyjnych pieśni z tamtych lat. Było tu wszystko, i dla ducha i dla ciała - smakowite potrawy, ciasta, przetwory.

Ważnym elementem uroczystości jest wręczenie tytułu Honorowego Ambasadora Ziemi Łabowskiej. W tym roku laureatem została pedagog Jolanta Brożek. Wyróżnienie dostała za prace nad wychowaniem i kształtowaniem młodzieży przez 33 lata pracy pedagogicznej, za upowszechnianie wiedzy w zakresie biologii i technologii, za znaczące osiągnięcia uczniów w zakresie powiatu, województwa i Polski oraz za promocję Ziemi Łabowskiej.

- „W tym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy dwa dni. W pierwszym dniu odbył się wernisaż wystawy Tadeusza Ciemierkiewicza oraz jego uczniów, którzy pracowali w trakcie warsztatów prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej. Rano w poniedziałek odbyła się msza św. Za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łabowej oraz złożono kwiaty przed pomnikiem ks. Władysława Gurgacza obok budynku Urzędu Gminy w Łabowej. Teraz słyszymy w tle muzykę tzn. że jesteśmy na tej trzeciej części, która jest radosnym świętowaniem Dnia Niepodległości, tradycyjnym, takim jak zawsze w Łabowej się odbywał a więc z muzyką , z tańcem, z konkursem kulinarnym i z tym wszystkim co się składa na radosne wspominanie Święta Niepodległości.” – powiedział Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej Jerzy Chronowski.

- „Od 13 lat Pan Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury rewelacyjnie przygotowuje część artystyczną wspólnie z Panią Kierownik Biblioteki. Wszyscy mogą tu równocześnie pośpiewać, mogą pokosztować wspaniałych potraw. Natomiast od dwóch lat przyłączyła się również Straż, która dba o uroczyste podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu, asystę honorową, czy pokazanie musztry. Szanowni Państwo ja już za rok zapraszam serdecznie do naszej gminy. Będziemy wspólnie obchodzić te wspaniałe dni, będziemy się wspólnie cieszyć z Polski wolnej i z Polski suwerennej, z Polski niepodległej. Bo tak naprawdę mamy się z czego cieszyć, mamy wolną Polskę. Bardzo dziękuję za wspaniały dzisiejszy udział , i w konkursach, i w zabawach, i w podniosłym momencie przed pomnikiem ks. Władysława Gurgacza, na placu przed Urzędem Gminy. Za wszystko bardzo serdecznie dziękuje”. – powiedziała Wójt Gminy Łabowa Marta Słaby.


Andrzej Gulewicz  MTV24

Fot.aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica