II Hubertus Krynicki: Myśliwi, potrawy z dziczyzny & pokazy łowieckie.

II Hubertus Krynicki: Myśliwi, potrawy z dziczyzny & pokazy łowieckie.
6 października (niedziela) na Deptaku zorganizowano II Hubertus Krynicki. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie. Podczas imprezy zbierano fundusze na renowację figurki jelenia w Parku Zdrojowym.

Hubertus - święto myśliwych, organizowane na początku sezonu polowania jesienno - zimowego, zazwyczaj około 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia.
    Uroczystości krynickie rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona w intencji myśliwych. Następnie poczty sztandarowe przemaszerowały na Deptak. Tutaj odbyły się imprezy towarzyszące, w tym jarmark produktów lokalnych, pokazy psów myśliwskich, wabienia drapieżników i ptaków łownych. Atrakcji dostarczyły stoiska z akcesoriami myśliwskimi, laserowa strzelnica sportowa. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano konkursy przyrodnicze. W programie znalazł się również koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu Pieśń Głuszca”.
*****
Hubertusa po raz pierwszy obchodzono prawdopodobnie w XV wieku. Początkowo święto związane było z wielkim polowaniem. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Wprowadzili je królowie z dynastii saskiej, zasiadający na tronie polskim. W II Rzeczypospolitej pierwszym organizatorem polowań hubertowskich był prezydent Ignacy Mościcki.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2013-11-25 10:19:42 - ben ip:78.88.180.216
zawsze się zastanawiam jak widząc jakieś zwierzę można chcieć mu odebrać życie - co to by mi dało? moim zdaniem trzeba zakazać im polowań,nie można zabijać tylko dla 'przyjemności' z zabijania (patrz polowania na ptaki), przecież nie jest tak że jak nie będą zabijać zwierząt , to będą zabijać ... regulacją stanu zwierzyny zajmą się drapieżniki(wilki, rysie, pumy-teraz prawie juz wytępione jak wiele innych gatunków), ale dla najbardziej zawziętych myśliwych można wprowadzić taki model jak w wędkarstwie 'catch and release' czyli strzał nabojem usypiającym , zdjęcie z "upolowanym" zwierzakiem i z powrotem go do lasu .Strzelby takie już istnieją, nie są wcale drogie przy cenach tradycyjnych sztucerów, a zasięg mają taki jak broń gładkolufowa. nie będziemy pierwsi, bo bodajże Holandia zakazała już polowań, ale pomyślmy ilu zwierzętom ocalimy życie i oszczędzimy cierpień . Z łowieckim pozdrowieniem dla naprawdę kochających przyrodę - Darz Bór
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica