Kraków: Bydgoska PESA wyprodukuje nowe pociągi dla Małopolski.

Kraków: Bydgoska PESA wyprodukuje nowe pociągi dla Małopolski.
W przyszłym roku po Małopolsce będą jeździć nowe pociągi. 18 października (piątek) w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa pomiędzy Województwem Małopolskim i firmą Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA.

Dokumenty podpisali: Marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela oraz przedstawiciele PESA Bydgoszcz SA: Robert Świechowicz – wiceprezes i dyrektor Jerzy Berg.-  „Zależy nam na tym, aby koleją po Małopolsce jeździło się komfortowo. Dlatego postawiliśmy na wymianę taboru i zakup własnych, nowoczesnych pociągów do przewozów regionalnych – powiedział Marszałek Marek Sowa. – "W latach 2014 – 15 do Małopolski trafi szesnaście nowych składów, dziesięć wyprodukowanych przez Pesę i sześć, które wyprodukuje Newag. Jestem pewny, że pasażerowie odczują zmiany na lepsze. Marszałek dodał, że równolegle z wymianą pociągów powinny odbywać się remonty linii kolejowych. Aby znacznie skrócił się czas dojazdu do najważniejszych miejscowości Małopolski.
    Województwo Małopolskie zakupiło 10 nowych pociągów, które od 2014 roku będą przewozić pasażerów. Pojazdy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych (winda, strefy do mocowania wózków inwalidzkich, obniżona podłoga) i małych dzieci (przewijak dla niemowląt). W każdym zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Pasażerowie skorzystają też z bezprzewodowego dostępu do Internetu. W pociągach dwuczłonowych (4 szt.) będą 92 miejsca siedzące, zaś w trójczłonowych (6 szt.) – po 138.
    Wiceprezes Robert Świechowicz podkreślał, że PESA rozwija się przede wszystkim dzięki zamówieniom składanym przez samorządy. – "To już trzecia umowa, trzecia dostawa do województwa małopolskiego. Cieszymy się, że ta współpraca tak dobrze się układa. Te pociągi, które wyprodukujemy dla Małopolski, będą jeszcze nowszej generacji, dostosowane do dzisiejszych potrzeb. Mam nadzieje, że spełnią wszystkie oczekiwania pasażerów, nawet tych najbardziej wymagających".
     Z zakupu cieszy się też wicemarszałek Roman Ciepiela: - "Z dużą satysfakcją podpisuję tę umowę. Teraz średni wiek pociągów, które jeżdżą po Małopolsce to 30 lat. Zmiana będzie więc bardzo widoczna".
     Nowe pociągi rozwiną prędkością do 160 km/h. Zostaną objęte 10 - letnią gwarancją. Pierwsze trzy składy pojawią się w Małopolsce do końca sierpnia 2014 roku. Kolejne trzy – miesiąc później, dwa – do 15 października, a i ostatnie - do końca stycznia 2015 roku. Wartość umowy to 132,1 mln zł (118,9 mln – tabor i 13,2 mln serwisowanie).
   To nie jedyne zakupy, dzięki którym poprawi się komfort pasażerów małopolskich kolei. Województwo Małopolskie zakupiło 6 nowych pociągów w ramach projektu realizowanego wspólnie z sąsiednimi województwami (Małopolska 6 szt., Podkarpacie 1 szt., Śląsk 6 szt. i Świętokrzyskie 6 szt. – w sumie 19 pociągów). Pojazdy wyprodukuje sądecki NEWAG SA. Województwo Małopolskie zapłaci za nie 87,78 mln zł, a 10,75 mln zł będzie kosztować serwisowanie do końca 2020 r.
Dotychczasowe inwestycje w tabor kolejowy:
• lata 2004 - 2005 - 2 autobusy szynowe z napędem spalinowym, obsługują pociągi na linii z Krakowa do Balic. Wartość umowy: 9, 25 mln zł. • 2005 - 2 autobusy szynowe z napędem elektrycznym do obsługi pociągów na terenie województwa małopolskiego m.in. na trasach do Wieliczki, Oświęcimia i Sędziszowa. Wartość umowy: 11,02 mln zł. • 2007 – 6 autobusów szynowych – 2 z napędem spalinowym i 4 z napędem elektrycznym. Obsługują pociągi z Krakowa do Balic, Wieliczki, Oświęcimia i Sędziszowa. Wartość umowy: 54,7 mln zł. • lata
W latach 2010-2011 - 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi pociągów m.in. na trasach do Tarnowa, Krynicy, Zakopanego Wieliczki i Oświęcimia. Wartość umowy: 91,2 mln zł.
W sumie Województwo Małopolskie kupiło dotychczas 15 pojazdów za łączną kwotę 166,11 mln zł.

Oprac. Małgorzata Kareńska fot. Województwo Małopolskie.


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica