Majówka z pszczołami w Małopolsce !

Majówka z pszczołami w Małopolsce !
Z okazji długiego weekendu Greenpeace zaprasza wszystkich miłośników przyrody i fotografii z Małopolski do udziału w Społecznym Monitoringu Pszczół – badaniu, w którym każdy może wesprzeć naukowców, np. podczas spaceru, prac w ogrodzie lub wypadu za miasto. Wystarczy zrobić zdjęcie pszczoły i dodać je na stronie monitoringpszczol.pl. Dotychczas do Monitoringu zostało dodanych kilkadziesiąt zgłoszeń z regionu.

Już za chwilę wielka majówka. Czas wyjazdów na łono natury, spacerów do parku i wycieczek rowerowych. Wiosna to również czas wytężonej pracy pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. Dlatego w całej Polsce trwa Społeczny Monitoring Pszczół, badanie ufundowane dzięki akcji Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, w którym każdy może wesprzeć naukowców. Wystarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie mieć przy sobie aparat fotograficzny lub telefon i robić zdjęcia napotkanym pszczołom, trzmielom lub innym pszczołowatym. Zdjęcie należy dodać na stronę monitoringpszczol.pl – wskazując na mapie miejsce napotkania pszczoły oraz datę obserwacji. Strona umożliwia również wygodne dodawanie zdjęć bezpośrednio ze smartfona lub tabletu. Te proste działania będą wielką pomocą dla naukowców prowadzących badanie, na podstawie którego stworzą największą bazę wiedzy o pszczołach w Polsce. Dotychczasowe zgłoszenia można śledzić na stronie monitoringpszczol.pl w zakładce „Mapa”.
     Taki model badań - czyli tzw. nauka obywatelska - doskonale sprawdza się na całym świecie. Każdy może stać się członkiem zespołu badawczego, dzięki czemu badanie będzie mogło mieć skalę niemożliwą do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców. Im więcej osób doda zdjęcia do Monitoringu, tym lepsze i bardziej szczegółowe będą wyniki. Tym sposobem ta majówka to szansa na połączenie przyjemnego z pożytecznym.
     Każde zdjęcie zostanie zweryfikowane i dokładnie przeanalizowane przez naukowców koordynujących projekt - dr Annę Krzysztofiak i dr Lecha Krzysztofiaka, na co dzień związanych z Wigierskim Parkiem Narodowym a wyniki Społecznego Monitoringu Pszczół oraz pozostałych badań realizowanych przez Greenpeace w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy będą podstawą do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce.
     Wielki Spis Zapylaczy obejmie także sprawdzenie obecności w środowisku czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół. Przeprowadzone zostaną testy, które zbadają, jakie czynniki są dla nich najbardziej szkodliwe i w jaki sposób są narażone na ich działanie. Sprawdzimy między innymi, czy pyłek i nektar, którymi się odżywiają, jest bezpieczny. Opiekę merytoryczną nad Wielkim Spisem Zapylaczy objął także profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Strona Społecznego Monitoringu Pszczół: www.monitoringpszczol.pl
Piękne zdjęcia pszczół do pobrania: www.flickr.com/photos/greenpeacepl

Więcej informacj i:
• Marianna Hoszowska, specjalistka ds. komunikacji w Greenpeace Polska
marianna.hoszowska@greenpeace.org, 664 066 372

O Adoptuj Pszczołę :
Dzięki pierwszej edycji "Adoptuj Pszczołę" udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, w zeszłym roku, Greenpeace zebrał prawie 150 000 zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i działania związane z ochroną owadów zapylających, między innymi nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, szkolenia dla rolników. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi. Była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby wspierających – wirtualne pszczoły zaadoptowało ponad 8 tysięcy osób, a założony cel udało się osiągnąć na ponad dwa tygodnie przed jej końcem i to w 120%! W trzeciej edycji akcji zebrano ponad 200 tys. złotych na badania naukowe nad pszczołami w Polsce.

O Greenpeace :
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
www.greenpeace.pl | facebook.com/greenpeacepl | twitter.com/Greenpeace_PL

MTV 24
Źródło : Fundacja Greenpeace Polska ul. Altowa 4, 02-386 Warszawa

 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica