Małanka w Mochnaczce. Prawosławni i grekokatolicy powitali Nowy Rok

Małanka w Mochnaczce. Prawosławni i grekokatolicy powitali Nowy Rok
Wyznawcy obrządku wschodniego bawili się wczoraj (12 stycznia) na sylwestrowych balach. Małanka odbyła się również w Domu na Wzgórzu w Mochnaczce Niżnej. W poprzednich latach grekokatolicy i prawosławni witali Nowy Rok w Krynicy - Zdroju. 

     Wyznawcy obrządku wschodniego witają Nowy Rok trzynaście dni później niż katolicy. Rozbieżności te mają korzenie w reformie kalendarza za czasów papieża Grzegorza XIII w XVI w., od imienia którego powstała nazwa kalendarza gregoriańskiego. Tej zmienionej formy nie przyjął Kościół Prawosławny, stąd wynikające różnice w wyznaczaniu świąt kościelnych
- Szczęść Boże. Spotykamy się, aby tradycyjnie pożegnać Stary, a powitać Nowy Rok. Życzę wszystkim dobrej zabawy, jednocześnie prosząc, aby Bóg obdarowywał nas swoją łaską, dodawał nam dużo zdrowia i szczęścia. Aby rok, który jest przed nami nie był gorszy od tego za nami. - tymi słowami pozdrowił gości ks. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii Prawosławnej pw. św. Włodzimierza, który ich witał wspólnie z ks. Janem Pipka, proboszczem parafii grekokatolickiej pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy - Zdroju. Wśród zaproszonych był krynicki burmistrz Dariusz Reśko, a także goście m.in. z Legnicy, Gorlic z Krynicy i okolic. Bawiono się przy łemkowskich melodiach.
     Prawosławna zabawa noworoczna nazywa się „bogatym” lub „szczodrym wieczorem”, (od bogactwa potraw na stole) lub „małanką” (od przypadających w tym dniu imienin Melanii). Na Małance - podobnie jaka na balu sylwestrowym - obowiązkowy jest szampan, kreacje, dobra muzyka oraz dobry humor.
     Organizatorami balu małankowego jest parafia prawosławna i greckokatolicka w Krynicy - Zdroju.
 
Test i foto Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica