Mija 68. rocznica wyzwolenia Krynicy. Uroczysty koncert w niedzielę

Mija 68. rocznica wyzwolenia Krynicy. Uroczysty koncert w niedzielę
Mija 68. rocznica wyzwolenia Krynicy - Zdroju spod okupacji hitlerowskiej. Wycofujący się Niemcy zrabowali uzdrowisko, a wkraczające wojska Armii Czerwonej doszczętnie zdewastowały to, co pozostało. Ze strat, jakie poniosło w wyniku II wojny światowej, odrodziło się pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Z okazji 68 rocznicy wyzwolenia Krynicy Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Krynicy zapraszają w niedzielę (20 stycznia) do Pijalni Głównej na koncert Orkiestry Zdrojowej pod batutą Mieczysława Smydy, upamiętniający to historyczne wydarzenie. Tradycją jest składanie kwiatów przy ul. Pięknej (budynek „Bajka” ), w miejscu, gdzie w czasie wojny znajdowało gestapo.
   W okresie międzywojennym Krynica była jednym z najpiękniejszych kurortów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Proces rozwoju uzdrowiska przerwała druga wojna światowa. Rozpoczęła się czarna noc okupacyjna. Niemcy zaczęli aresztowania, wywózki mieszkańców do obozów zagłady, zajmowali pensjonaty, burzyli żydowskie domy oraz skonfiskowali mienie. Na roboty przymusowe wywieziono ok. 550 osób. W latach 41 - 43 rozstrzelano ok. 170 osób narodowości polskiej i żydowskiej. W okolicy działała partyzantka radziecka i AK, a - z uwagi na przygraniczne położenie uzdrowiska - przerzucano tu uchodźców na Słowację i Węgry. Wielu obywateli walczyło na frontach wojennych. Na szczęście przy wyzwalaniu w styczniu 1945 roku nie było w mieście bombardowań.

 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica