Mission impossible? - spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

Mission impossible? - spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie „Mission impossible?”. Gośćmi będą prof. Marek Kornat, dr hab. Sławomir M. Nowinowski, dr Maciej Zakrzewski. Rozmowę poprowadzi  Roman Graczyk.

18 października 2017 r., „Przystanek Historia”, Kraków ul. Dunajewskiego 8 (róg Dunajewskiego i Garbarskiej), godz. 18.00

     Józef Beck był legionistą, zawodowym wojskowym i dyplomatą. W historii Polski zapisał się jako szef dyplomacji, który nie ugiął się przed niemieckim żądaniem oddania „korytarza”, co w konsekwencji doprowadziło do agresji na Polskę 1 września 1939 r., a dalej do wojny.

     Wcześniej jednak, od objęcia władzy w Niemczech przez Hitlera w 1933 r., Beck uprawiał Realpolitik w stosunku do Niemiec. Próbował, tak długo, jak długo było to możliwe, zachować dobre stosunki z zachodnim sąsiadem – nawet za cenę prowadzenia linii w pewien sposób paralelnej w stosunku do niemieckich roszczeń. Przykładem tego paralelizmu był w 1938 r. stosunek Polski do Litwy, a potem do Czechosłowacji. To z pewnością zatruło jeszcze bardziej nasze trudne relacje z tymi sąsiadami, ale czy można było działać inaczej?

    Wobec naszego położenia geopolitycznego między hitlerowskimi Niemcami a komunistyczną Rosją, oraz wobec polityki appeasementu mocarstw zachodnich w stosunku do Niemiec, pole manewru dla polskiej polityki zagranicznej było bardzo małe. Czy Józef Beck wykorzystał dobrze te – nader ograniczone – możliwości?

O tym chcemy rozmawiać w Przystanku Historia.

MTV 24
Źródło : Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica