Przyjazd pociągu CEE „Łącząc Europę” do Krakowa

Przyjazd pociągu CEE "Łącząc Europę" do Krakowa
W czwartek, 23 września do Krakowa przyjechał specjalny pociąg ekspresowy CEE „Łącząc Europę”. W wydarzeniu na Dworcu Głównym w Krakowie wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Pociąg ekspresowy „Łącząc Europę” jest jedną z kluczowych inicjatyw Europejskiego Roku Kolei 2021, która ma pokazać liczne korzyści płynące z transportu kolejowego, zarówno w sektorze przewozów pasażerskich, jak i towarowych

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Kolej to jedna z najbardziej zrównoważonych form transportu, a jej upowszechnienie w całej Europie jest niezwykle ważne dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Rok 2021 został oficjalnie ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, a w Dniu Europy (9 maja) Komisja Europejska przedstawiła trasę i poszczególne stacje ekspresu „Łącząc Europę”.

Pociąg składający się z sześciu wagonów wyruszył z Lizbony 2 września i zakończy podróż 7 października w Paryżu. Po drodze zajedzie do ponad stu miast w 23 państwach członkowskich i w trzech sąsiadujących z UE krajach europejskich. Operatorzy kolejowi z różnych państw członkowskich UE połączyli siły, aby zrealizować tę bezprecedensową podroż koleją zaplanowaną na 36 dni.

Po oficjalnym powitaniu pociągu CEE „Łącząc Europę” przedstawiciele Komisji Europejskiej razem z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką odwiedzili wystawę w Narodowym Banku Polskim, hejnalicę Bazyliki Mariackiej oraz historyczne centrum Krakowa. Następnie specjalnie przygotowanym pojazdem szynowym przejechali na miejsce nowych inwestycji kolejowych na krakowskich Grzegórzkach.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica