PSM im. F. Chopina - z ponad 50. letnią tradycją

PSM im. F. Chopina -   z ponad 50. letnią tradycją
PSM im. F. Chopina działalność rozpoczęła w 1959 roku w willi „Szwarcówka”, przy ulicy Kraszewskiego (naprzeciw budynku Urzędu Miasta), dzięki zaangażowaniu ówczesnego Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Stefana Półchłopka oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Antoniego Kociubińskiego.
 
Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Krynicy – Zdroju jest filią PSM I i II stopnia w Nowym Sączu. Swoją działalność rozpoczęła w 1959 roku w willi „Szwarcówka”, przy ulicy Kraszewskiego (naprzeciw budynku Urzędu Miasta), dzięki zaangażowaniu ówczesnego Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Stefana Półchłopka oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Antoniego Kociubińskiego.
    Początki placówki były trudne, gdyż nie miała własnego budynku i stałej kadry nauczycieli, którzy dojeżdżali z Nowego Sącza i Krakowa. Zajęcia z rytmiki i umuzykalnienia odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (obecnie Piłsudskiego) oraz w Szkole Podstawowej nr.1, a nawet w mieszkaniach prywatnych. Szkoła przetrwała dzięki temu, że było na nią zapotrzebowanie, bo uczęszczanie do niej dodawało wtedy prestiżu.
    W 1968 roku władze miasta przyznały szkole trzy pomieszczenia prywatnej willi„ Kosynier” na Deptaku. Piętro pierwsze nadal zajmowali lokatorzy. Koncerty uczniów odbywały się w Pijalni Wód Mineralnych, sali balowej i Klubie TPPR w Starym Domu Zdrojowym. świadczyły o tym, że szkoła istnieje, kształci dzieci i młodzież.
    Kolejne pomieszczenie szkole przyznano w 1972 roku. 5 lat później Urząd Miasta wykupił willę „Kosynier”, jednak dopiero kilka lat później przejął cały budynek. Walka o placówkę trwała od 1961 do 1990 roku. Generalny jej remont odbył się w latach 1990 – 1993, w tym okresie dzierżawiono rozmaite budynki w Krynicy.
    We wrześniu 1993 roku Sali Kameralnej nadano imię Jana Kiepury. Podczas tej uroczystości obecna była Anna Kaczyńska – Jabłońska, siostra Bogusława Kaczyńskiego. Na początku istnienia szkoły uczniowie uczyli się grać na fortepianie, skrzypcach i akordeonie, obecnie grają też na klarnecie i gitarze. W szkole są lekcje rytmiki oraz przedmioty teoretyczne takie jak: audycje muzyczne, kształcenie słuchu i umuzykalnianie.
   W 1961 roku pracę w szkole rozpoczęła Rozalia Krystyna Jarząbek, pedagog z zamiłowania, nauczycielka rytmiki i umuzykalniania oraz gry na fortepianie. W latach 1972 – 79 była kierownikiem filii. Pierwszą absolwentką placówki (1961 rok) była Marta Kociubińska, córka dyrektora LO Antoniego Kociubińskiego. W murach szkoły naukę gry na fortepianie zaczynali m. in. Janusz Olejniczak, Barbara Karaśkiewicz i Mariola Cieniawa. Do krynickiej PSM uczęszczały też aktorki: Joanna Kulig oraz Oksana Szyjan – Król. Wielu nauczycieli oraz członkowie Orkiestry Zdrojowej to też jej dawni uczniowie.  Złoty Jubileusz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krynicy - Zdroju obchodziła późną jesienią 2009 roku.
 
Małgorzata Kareńska fot. aut. 

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica