Warszawa: Na spotkaniu z mediami Prezydentów Mongolii i RP.

Warszawa: Na spotkaniu z mediami Prezydentów Mongolii i RP.
W Polsce gościł (20 - 22 stycznia) Prezydent Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorja. Oficjalna ceremonia powitania głowy państwa mongolskiego przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Następnie odbyły się rozmowy obu delegacji, a także spotkanie z mediami, w którym uczestniczyli kryniccy dziennikarze Małopolskiego TV. - "Pragnę wyrazić nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także prezydentów obu krajów znajdziemy sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i wzmocnienie współpracy gospodarczej między naszymi krajami" – mówił Bronisław Komorowski. - "Jestem przekonany, że pogłębieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, w perspektywie właśnie zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej, rzeczą ważną jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie tam działalność".
     Prezydent RP Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję z powodu wizyty prezydenta demokratycznej Mongolii. - "Źródłem satysfakcji jest nie tylko pamięć o wielowiekowych kontaktach pomiędzy naszymi narodami, państwami, ale również świadomość tego, że Mongolia na mapie procesów demokratyzacyjnych w całej Azji środkowej jest niewątpliwie liderem" - podkreślił. Jak powiedział, możemy też mówić o wspólnocie losu - przejściu podobnego procesu demokratyzacji, w ramach zmiany ustroju. - "Drugim źródłem satysfakcji jest świadomość, że i Polska i Mongolia przeżywają okres bardzo burzliwego, ale pełnego sukcesów rozwoju. Z ogromnym szacunkiem odnotowujemy sukcesy w zakresie rozwoju gospodarczego Mongolii, a także z dumą wskazujemy na polskie sukcesy gospodarcze' - dodał Bronisław Komorowski. Podziękował też za zaproszenie do Mongolii.
 W obecności obu prezydentów podpisano:
- Program współpracy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Mongolii w dziedzinie szkolnictwa wyższego;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie obronności;
- Umowa między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy gospodarczej;
- List intencyjny między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego RP a Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego Mongolii w zakresie współpracy;
- Porozumienie o współpracy naukowej między Polską Akademią Nauk a Mongolską Akademią Nauk oraz protokół wykonawczy do porozumienia o współpracy na lata 2013-2015.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica