
Posłowie, reprezentujący Parlamentarny Zespół Polityki Klastrowej, Dariusz Dziadzio, Bartłomiej Bodio i Artur Bramora przebywają na terenie Sądecczyzny, przekonując do idei tworzenia Klastera Beskidu Sądeckiego.
Słowo „klaster” pochodzi od angielskiego słowa cluster - grono. Określenie to jest używane w różnych dziedzinach, także gospodarce i turystyce. – „Jesteśmy na etapie organizacji Klastra Beskidu Sądeckiego". – mówi Bartłomiej Bodio, poseł na Sejm RP. - "Chcielibyśmy stworzyć organizację, która – zgodnie z definicją klastra - połączy samorząd lokalny, przedsiębiorców skupionych na tym terenie oraz instytuty badawcze, wyższe uczelnie. Chodzi o to, aby ludzie – przy wsparciu samorządu – mogli uzyskać właściwe wykształcenie, a potem znaleźć pracę, w miejscu gdzie się urodzili. Klastry są bardzo mocno wspierane przez Unię Europejską, bardzo duże fundusze w nowej perspektywie 2014 – 2012 na klastry idą. To duża szansa dla rozwoju regionów, w tym Beskidu sądeckiego”. – wyjaśnia.
Do powstania klastera nie wystarczy podpisanie deklaracji. Kształtowanie się współpracy między podmiotami w nim uczestniczącymi jest procesem długotrwałym. Polega na zwalczaniu nieufności, wynikającej z konkurencji. Niemożliwe jest, aby współzawodnictwo zupełnie zniknęło. Jednak ważna jest świadomość, że uzyskanie optymalnych efektów możliwe jest tylko na drodze wspólnych działań. Podmioty zrzeszone w klastrze, łącząc siły, stają się znaczącym podmiotem na rynku i wizytówką regionu.
Tematyka klasterów jest przedmiotem zainteresowania Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego UNIDO. Podkreśliła ona ich regionalny charakter, rolę w kształtowaniu wyspecjalizowanych umiejętności i rozwoju - wobec konieczności przezwyciężania podobnych problemów oraz wyzwań, z jakimi się zmagają w danym regionie.
Najsłynniejszym klasterem na świecie jest Dolina Krzemowa w Kalifornii (USA), która skupia aż 6 tysięcy firm, co daje ponad milion zatrudnionych. Pierwsze przedsiębiorstwa powstały tutaj w 1912 roku, w 1938 roku dołączyła do nich firma Hewlett Packard. W latach 50. i 60. masowo napływały nowe korporacje. W ten sposób powstał szereg powiązanych ze sobą firm. Obecnie jest to centrum amerykańskiego przemysłu "nowej technologi", głównie komputerowego.
Małgorzata Kareńska
Komentarze