Transgraniczne inwestycje drogowe. Wspólne działania polsko – słowackie.

Transgraniczne inwestycje drogowe. Wspólne działania polsko – słowackie.
Transgraniczne inwestycje drogowe. To główny temat dyskusji spotkania przedstawicieli Samorządowego Kraju Preszowskiego (SKP) i polskich samorządowców w Nowym Sączu.

Zebrani dyskutowali o projektach transgranicznej infrastruktury drogowej, które miałyby zostać zrealizowane w przygotowywanym „Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020” (w ramach celu tematycznego „Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych”). – "Analizując dotychczasowe doświadczenia, w kolejnej perspektywie finansowej będziemy się starać w większym zakresie realizować projekty współpracy transgranicznej" – mówił Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Marszałek odniósł się także do historii, która wpływa na obecną sytuację. – "W podzielonej po II Wojnie Światowej Europie, stare szlaki komunikacyjne i społeczne zostały zniszczone Dzisiejsze środki na współpracę transgraniczną mają zmieniać tą rzeczywistość. Chodzi o odbudowę starych szlaków drogowych, istniejących przed wojną, a także komunikacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, społecznymi, czy społecznościami zamieszkującymi po obu stronach granic. Prawdopodobnie na program zostanie przeznaczonych ok. 150 mln euro" 
    Wspólna polsko – słowacka grupa robocza pracuje nad dokumentami programowymi. Na przełomie marca i kwietnia planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych programu, który w I połowie tego roku zostanie przesłany do Komisji Europejskiej. Pierwszy nabór będzie miał miejsce na przełomie 2014/2015 roku. Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił nabór na propozycje wspólnych polsko–słowackich projektów transgranicznych, realizowanych przez podmioty w Województwie Małopolskim w partnerstwie z podmiotem z Kraju Preszowskiego lub Żylińskiego (oraz powiatu Spišská Nová Ves). Od 10 grudnia 2013 do 20 stycznia 2014 roku wpłynęło 137 propozycji projektów, w tym: 84 dotyczących dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i turystyki, 41 - edukacji, kształcenia i szkoleń oraz 12 infrastruktury drogowej, komunikacyjnej i transportu publicznego.
    Propozycje projektów regionalnych z zakresu infrastruktury drogowej w Małopolsce omówił Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. – "W zakresie infrastruktury drogowej zdefiniowaliśmy kilka „wąskich gardeł”, które nie pozwalają dobrze rozwinąć się polsko-słowackiej współpracy gospodarczej, społecznej, czy kulturalnej – zaznaczył wicemarszałek – "Mówimy o aspekcie współpracy transgranicznej, ale ta uwaga przyświeca również dyskusji o zasadniczych projektach infrastrukturalnych dotyczących dróg o znaczeniu krajowym i międzynarodowym"
    Wśród przedsięwzięć są m.in. modernizacja infrastruktury drogowej prowadzącej do przejścia granicznego Becherov – Konieczna, budowa drogi Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój – Bardejov (propozycja Małopolski), remont drogi wzdłuż Popradu oraz połączenie drogowe Malý Lipník – Milik i ścieżki rowerowe, a także unowocześnienie drogi powiatowej w rejonie przejścia Leluchów – Čirč (propozycja Małopolski). Vladimir Kozak, dyrektor Zarządu Dróg Samorządowego Kraju Proszowskiego za najbardziej realną i najszybszą do realizacji uznał drogę Gorlice – Bardejov.

Małgorzata Kareńska fot. Starostwo Powiatowe Nowy Sącz.


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica