Zima na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

 Zima na drogach. Policjanci apelują o ostrożność
Zima nie sprzymierzeńcem kierowców. W miniony weekend (wraz z piątkiem) w Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim doszło łącznie do 34 zdarzeń drogowych (5 wypadków, w których 9 osób zostało rannych i 29 kolizji).
 
Policjanci apelują, aby w niesprzyjających warunkach atmosferycznych uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność. Każdy musi przestrzegać ustalonych zasad i przepisów ruchu drogowego. - Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. – mówi asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu - "Szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia".        Kierowcy  powinni być   wyczuloni  na pieszych, poruszających się poza obszarem zabudowanym, idących poboczem ,  bez elementu odblaskowego,  w ciemnej odzieży. 
    Policjanci apelują także  do pieszych, którzy muszą zdawać sobie sprawę, że należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, gdyż  długość drogi hamowania w warunkach zimowych jest znacznie wydłużona. Nie powinno się wbiegać na jezdnię, w tym na przejście dla pieszych.    
  Dla swojego bezpieczeństwa, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, aby stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki, parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. To może zagwarantować, że kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: KMP Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica