Próbował włamać się na konto bankowe. Jak unikać takich zagrożeń?

Próbował włamać się na konto bankowe. Jak unikać takich zagrożeń?
Zdarzenie zgłoszono 5 kwietnia. 19 marca nieznany sprawca próbował złamać kod dostępu do Centrum Obsługi Telefonicznej jednego z internetowych banków. Tym sposobem chciał włamać się na konto bankowe mieszkanki Piwnicznej - Zdroju.


- "Jednak przestępcy nie udało się włamanie, gdyż bank - po wpisaniu błędnego hasła - zablokował możliwość zalogowania". – mówi st. sierżant Iwona Grzebyk - Dulak,  Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.  Często korzystamy z bankowych kont internetowych. Możliwość dokonywania płatności, zakładania lokat, realizowania przelewów oraz korzystania z innych usług, które nie wymagają obecności w siedzibie banku, niesie jednak za sobą wiele niebezpieczeństw. Jak ich uniknąć?

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ :
1. Chroń hasło dostępu.
Hasło, które otrzymujesz od banku, służy do bezpiecznego logowania do systemu. Zapamiętaj je, nie zapisuj. Nie udostępniaj hasła nikomu, rób wszystko, aby nie dostało się w niepowołane ręce.
 
2. Nie odpowiadaj na podejrzane e-maile.
Jeśli otrzymasz wiadomość, której nadawca żąda przekazania numerów i haseł koniecznych do logowania w systemie bankowości internetowej, zawiadom bank. Instytucje finansowe nigdy nie proszą swoich klientów o tego typu dane.

3. Korzystaj z pewnego komputera.
Staraj się logować do systemu zawsze z jednego, pewnego komputera. Zwróć uwagę, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane, o czym świadczy ikona w kształcie kłódki umieszczona przy pasku adresowym. Korzystanie z różnych miejsc logowania ułatwia zadanie przestępcom.
 
4. Aktualizuj programy.
W komputerze, z którego korzystasz, staraj się jak najczęściej aktualizować programy, zwłaszcza przeglądarkę internetową. To ogranicza możliwość ataku ze strony przestępców, którzy poprzez sieć internetową w pierwszej kolejności pozyskują dane z gorzej chronionych komputerów.
 
5. Zawsze stosuj się do procedur.
Logowanie do systemu, wykonywanie transakcji płatniczych, a także korzystanie z innych możliwości, jakie daje bankowość internetowa, zawsze wykonuj zgodnie z procedurą przyjętą przez bank, z którego usług korzystasz. Podpisując umowę, zapoznaj się z zasadami korzystania z elektronicznych instrumentów płatniczych.
 
6. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
Dbaj o to, aby twój komputer był dobrze chroniony przed atakami wirusów. Dzięki temu lepiej chronione będą również twoje pieniądze.

7. Zmieniaj hasła dostępu.
Nie popadaj w rutynę, staraj się jak najczęściej zmieniać hasło dostępu do systemu bankowości internetowej. To zwiększa bezpieczeństwo twoich pieniędzy.

red. Andrzej Gulewicz
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica