Samochód pokryty śniegiem – czym grozi taka jazda ?

Samochód pokryty śniegiem – czym grozi taka jazda ?
Zima to bardzo trudny dla kierowców okres. Na drogach nierzadko spotka się samochody całe pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Takie zachowania prowadzą często do poważnych wypadków.

Kierujący samochodem z oszronionymi szybami lub całymi w śniegu pozbawia się widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle. Nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu. Upadając na jadące za nim pojazdy, powoduje uszkodzenia szyb lub zmusza innych do gwałtownego hamowania.
     Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania oraz sygnalizacji.
    Jakie są konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów? Jeśli patrol policji zauważy taki pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości do 500 złotych.
  Pamiętajmy, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

(MK)

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: materiały prasowe www.policja. pl

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica