45. lecie twórczości artystycznej Petro Murianki.

45. lecie twórczości artystycznej Petro Murianki.
Łemkowski poeta Petro Murianka obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny i 45. lecie swojej artystycznej twórczości. Z tych dwóch okazji w sali balowej Starego Domu Zdrojowego odbyło się uroczyste spotkanie.

Słynny współczesny pieśniarz i poeta łemkowski Piotr Trochanowski, tworzący pod artystycznym pseudonimem Petro Murianka, urodził się w 1947 roku na Dolnym Śląsku. Tutaj, w ramach akcji „Wisła” została z Binczarowej wysiedlona jego rodzina. Jest absolwentem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1976 roku powrócił na Łemkowszczyznę, a od 1982 roku mieszka w Krynicy-Zdroju, gdzie prowadzi aktywną działalność społeczno-kulturalną i pedagogiczną. Publicysta, redaktor czasopisma „Besida” i licznych innych publikacji. Jest dyrygentem chóru cerkiewnego, nauczycielem języka łemkowskiego. Zainicjował i organizował pierwsze Łemkowskie Watry. Organizuje Łemkowską Jesień Twórczą, Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej/Rusińskiej i wiele innych wydarzeń kulturalnych.
    Podczas uroczystości wystąpili poeci i pisarze, uczestniczący w XXV Łemkowskiej Jesieni Twórczej. Oprawę muzyczną zapewnili zespół „Teroczka”, Julia Zakrzewska (śpiew) i Igor Trochanowski (akordeon).
 
(MK). fot aut. 

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica