"Brat Naszego Boga". Spotkanie z Krzysztofem Zanussim.

"Brat Naszego Boga". Spotkanie z Krzysztofem Zanussim.
„Z dalekiego kraju" - film o Karolu Wojtyle, który powstał bez mojej woli i oczekiwań. Dostałem telefon od producenta z Rzymu, który powierzył mi jego nakręcenie. Wydawało mi się niemożliwe, zrobienie filmu o żyjącym człowieku. Ale istniała potrzeba pokazania, skąd pochodzi papież, i jak inne są jego doświadczenia od przeżyć przeciętnego człowieka Zachodu” – mówił Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser.

Autorskie spotkanie z miłośnikami kina odbyło się w ramach cyklu „Krynicka Panorama Sztuki”.    - „Ojciec Święty skupiał uwagę na osobie, z którą rozmawiał. W przeciwieństwie do polityków, którzy rozmówców traktują jak powietrze. My artyści też nie jesteśmy niewiele lepsi. Najczęściej mówimy o sobie, zapatrzeni w siebie, słuchacza trzymając za guzik, nie patrząc mu w oczy. Natomiast Wojtyła rozmawiając ze mną naprawdę chciał wiedzieć, kim jestem i skąd przybyłem”. Reżyser wyjaśnił, że nigdy nie cytował poglądów Jana Pawła II, które ten wyrażał w rozmowach prywatnych. Uważał bowiem, że gdyby papież chciał je upublicznić, sam by to zrobił. Zanussi wyznał, że po śmierci Ojca Świętego czuje się nieco zwolniony z tego obowiązku, ale też ostrożnie. Bardzo łatwo jest bowiem przeinaczyć czyjąś myśl. Gość mówił również o realizacji projektów teatralnych, jako chwilowego odejście od kina.
    Spotkanie z Krzysztofem Zanussim poprzedziła projekcja filmu „Brat Naszego Boga”(1997), opartego na kanwie sztuki Karola Wojtyły.
*****
Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1966 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Od tego czasu zrealizował wiele filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym „Cwał”(1995), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”(2000), „Serce na dłoni” (2008), „Barwy ochronne” (1976). W swoim dorobku artystycznym ma nie tylko wybitne filmy fabularne, ale także książki z dziedziny teorii filmu, felietony i wspomnienia. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2002 roku Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Pracuje jako wykładowca Wydziału Radia I Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego

Małgorzata Kareńska


 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica