„Kardy i kokardy". Opowieść o hrabinach Potockich Bogny Wernichowskiej.

"Kardy i kokardy". Opowieść o hrabinach Potockich Bogny Wernichowskiej.
Pisarka, dziennikarka i publicystka Bogna Wernichowska spotkała się (24 stycznia) z czytelnikami w krynickiej Bibliotece Publicznej. Autorka wielu książek opowiadała m.in. o swoich najnowszych publikacjach „Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich” i „Opowieści polskich dworów”

Bogna Wernichowska jest absolwentką prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związana była z tygodnikiem " Przekrój", do którego pisała artykuły o tematyce obyczajowej i kulturalnej. Interesują ją też podróże oraz wszystko to, co dziwne, niezwykłe i tajemnicze. Była narratorką cyklu filmów "W rajskim ogrodzie", który przedstawiał najsłynniejsze, europejskie zabytkowe ogrody. Jest też autorką kilku scenariuszy filmów telewizyjnych, w tym "Opowieść o hrabinach Potockich" i "Kraków spełnionych życzeń”. Pisarka otrzymała Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej - za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.
     Książka "Kardy i kokardy" (Małopolski Instytut Kultury, 2009) jest opowieścią o życiu i losach trzech hrabin Potockich - silnych, wyjątkowych, świadomych swojej roli społecznej. To historia, w której bale i podróże przeplatają się z monotonią powszednich decyzji, a zbieranie przepisów kulinarnych z kolekcjonowaniem dzieł sztuki.
      Niektóre, inne publikacje Bogny Wernichowskiej: "Duchy polskie, czyli krótki przewodnik po nawiedzanych zamkach, dworach i pałacach" (z Maciejem Kozłowskim, PTTK Kraj, 1985), "Opowieści niesamowite z życiorysów sławnych ludzi i pamiętników polskich zaczerpnięte" (Arcana, 2000), "Skarbczyk imion współczesnych" (Książnica, 2006), "Ezoteryka w życiorysach sławnych ludzi" (Studio Astropsychologii, 2009).
        Na spotkanie z pisarką zaprosili Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju oraz Wydawnictwo Krakowskie.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica