"Turnioki". Koncert na góralską nutę.

"Turnioki". Koncert na góralską nutę.
„Witojcie!”. - Tak powitała publiczność w Jack`s Place Club 20 maja ( piątek) grupa „Turnioki”. Na koncercie zaprezentowała m.in. utwory „Spod tego jawora”, „Bystra woda” i „Ciupaga” i przeniosła w ten sposób słuchaczy w klimat gór, bezkresy hal oraz na wierzchołki szczytów. 

Pochodzący z południa Polski zespół w składzie: Anna Malacina – Karpiel (śpiew),Bartek Marduła (skrzypce), Leszek Nowotarski( saksofon, flet) Damian Kocur (klawisze), Michał Baraniewicz( perkusja), Arkadiusz Wiech (gitara, śpiew) i Piotr Gołębiowski (gitara), powstał 10 lat temu. Gra folkową muzykę góralską we współczesnej aranżacji z różnymi odmianami rocka, reggae, jazzu, ale sięga też do muzyki klasycznej. Kompozytorem większości utworów „Turnioków” jest Arkadiusz Wiech pochodzący z okolic Suchej Beskidzkiej. Inspirację stanowi dla niego muzyka folkowa polskich i słowackich Tatr. „Turnioki” zauważył Krzesimir Dębski, niegdyś leader grupy „String Connection”, a obecnie kompozytor i dyrygent. Zaproponował zespołowi współpracę z orkiestrą symfoniczną, co zaowocowało cyklem kilkudziesięciu koncertów oraz występami z dyrygentami: Bohdanem Jarmułowiczem i Wojciechem Mrozkiem.
    Grupa występowała też na scenie obok Kasi Kowalskiej, Krystyny Prońko, Michała Urbaniaka, Ryszarda Rynkowskiego, „Kombi”. Zespół zapraszany jest na prestiżowe festiwale, w tym na Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Koncertował wielokrotnie za granicą m.in. w Bombaju, Kalkucie, Delhi, gdzie reprezentował nasz kraj podczas Dni Polskich w 2006 roku. Występował również na Festiwalu Polskim w Meksyku, gdzie grał z Filharmonią Guadalajara. „Turnioki” wydały kilka płyt, w tym „Na folkową nutę”, „Bycek”, „Piyrso gwiozka”, a ostatnio „Ciupagę”. W repertuarze zespół ma również autorski program poświęcony Janowi Pawłowi II.

Małgorzata Kareńska 

   
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica