Artystyczne spotkanie Mistrza z Krynicy z Wieszczem z Muszyny.

Artystyczne spotkanie Mistrza z Krynicy z Wieszczem z Muszyny.
Wystawa „Harasymowicz u Nikifora” w Muzeum Nikifora to pierwsze tak bliskie, artystyczne spotkanie „Mistrza z Krynicy”, jak nazywano Nikifora, z „Wieszczem Muszyny” (tak J. Harasymowicza nazwał prof. Kazimierz Wyka). Gościem honorowym była Maria Harasymowicz. 


 „Harasymowicz u Nikifora”. Pod tym tytułem w sobotę (17 października) otwarto ekspozycję pamiątek po obu twórcach – malarzu Nikiforze  i poecie Jerzym Harasymowiczu. Na wystawie oglądać można m.in. archiwalne fotografie oraz prace Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka) i Mariana Włosińskiego, opiekuna u schyłku jego życia. - „Jerzy Harasymowicz i Nikifor to dwaj najwybitniejsi artyści, dla których fascynacja Łemkowszczyzną stała się źródłem twórczego natchnienia. – pisze Zbigniew Wolanin, kustosz wystawy -  „Nikifor (ok. 1895 – 1968) był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy nikt inny". Natomiast Jerzy Harasymowicz (1933 – 1999) pochodził z nizin. Po wojennej tułaczce zamieszkał w Krakowie, gdzie spędził większość życia. Od czasów szkolnych związany był z Muszyną, do której często powracał w dorosłym życiu . Tutaj miał swoją mityczną  „Krainy Łagodności”. – „Jerzy Harasymowicz znał osobiście Nikifora i ogromnie cenił jego twórczość, poświęcił malarzowi kilka pięknych wierszy. Krytycy literaccy niejednokrotnie wskazują na analogie w sposobie artystycznego postrzegania świata przez obydwóch twórców. -dodaje Zbigniew Wolanin. Jerzy Harasymowicz zmarł w 1999 roku, a jego prochy rozsypano nad bieszczadzkimi połoninami. Symbolicznym grobem poety jest pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.

    Wystawa  "Harasymowicz u Nikifora" wpisuje się w ciąg imprez organizowanych z okazji 20. lecia działalności Muzeum Nikifora. Będzie czynna do 15 lutego 2016 roku. Na wernisaż zaprosiło Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zorganizowanej we współpracy z Biblioteką Publiczną w Krakowie.

 

Małgorzata Kareńska

 

 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica