Barwne widowisko Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Barwne widowisko Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"
"Państwo doskonale wiedzą, że przyjaźniłem się z legendarną Mirą Zimińską – Sygietyńską, wieloletnim dyrektorem Mazowsza. Dawno temu była ona gościem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.” – mówił wczoraj (25 sierpnia) Bogusław Kaczyński, gospodarz festiwalu. 

 
W Pijalni Głównej Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpił głównie z repertuarem tańców polskich. Na deskach sceny zaprezentował regionalne pląsy m.in. krakowskie, kaszubskie, łowickie, a także ziemi cieszyńskiej i lubuskiej. Zachwycił młodością, wigorem profesjonalizmem i kolorem. Publiczność długo oklaskiwała tenora Tadeusza Kijka. Koncert zakończyły bisy piosenki „Furmana”, którą przez 40 lat kreował Stanisław Jopek.
*****
Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” założył w 1948 roku Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru. Utwory muzyczne komponował w oparciu o oryginalne relikty ludowej pieśni. W pracy pomagała mu żona, przedwojenna aktorka Mira Zimińska. Wspólnie odwiedzali wiejskie chaty, w których poszukiwali strojów ludowych, a także uzdolnionej muzycznie młodzieży. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek zadbania nie tylko o wikt i opierunek, ale też wykształcenie podopiecznych. Premierowy występ zespołu odbył się 6 listopada 1950 roku na deskach warszawskiego Teatru Polskiego. Rok później Mazowsze wyruszyło w pierwszą trasę koncertową za granicę. Koncertowało m.in. w ZSRR, ale także we Francji, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach świata. Początkowo repertuar zespół składał się z tańców i pieśni Polski Centralnej. Obecnie prezentowane melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata.  Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego „Mazowsze” prowadziła Mira Zimińska, a od pięciu lat jego dyrektorem jest Jacek Kalinowski. W skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Postaciami kojarzonymi z „Mazowszem” są choreograf Witold Zapała i tenor Stanisław Jopek. (zm.2006 r.). Z zespołem występowała Irena Santor i Lidia Korsakówna.
 
Małgorzata Kareńska & Andrzej Gulewicz

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-11-05 13:17:17 - mazowszanka ip:83.24.36.27
Nie "La veritos", a "CLAVELITOS"! Nawet nie ma takiego utworu, jak "La veritos"....
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica