Bogumiła Gizbert - Studnicka grała tanga Astora Piazzolli.

Bogumiła Gizbert - Studnicka grała tanga Astora Piazzolli.
Najpiękniejsze argentyńskie tanga Astora Piazzolli w wykonaniu prof. Bogumiły Gizbert -Studnickiej, wybitnej polskiej klawesynistki licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać dzisiaj (25 listopada) w sali koncertowej Pijalni Głównej. Na scenie wystąpili również młodzi tancerze ze Szkoły Tańca Kasel Bardejów. Koncert zorganizowało Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury
.
 
   - "Tango argentyńskie narodziło się pod koniec XIX wieku wśród biedoty złożonej z Indian i Hiszpanów. Po 1930 roku do Argentyny przybyli Włosi i Grecy, którzy nie mogąc wyżyć we własnym kraju liczyli tutaj na polepszenie swojego bytu. Osiedlili się w miastach, szczególnie w Buenos Aires. Włosi byli wspaniałymi muzykami, grając na instrumencie podobnym do akordeonu neapolitańskie tarantele, dostosowali je do stylu indiańskiego. Tak powstało odważne tango, które tańczono szczególnie w pubach. - opowiadała na wstępie Bogumiła Gizbert - Studnicka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Klawesynista, tym razem na fortepianie wykonała przepiękne tanga Astora Piazzolli, syna włoskich emigrantów osiadłych początkowo w Argentynie. Muzyk związany był z zespołem Aníbala Troilo, najsłynniejszą wówczas orkiestrą grającą tango. Międzynarodową sławę Piazzolla zdobył na początku lat 80., gdy tworzył z Quinteto Tango Nuevo, założonym w 1976 roku. Jego tanga mają w sobie bardzo dużo w sobie jazzu.. - W tym roku przypada 20 rocznica śmierci Astora Piazzolli, który wprowadził tanga na sceny koncertowe, co jest niespotykane. Dzięki temu muzykę tę wykonują wszystkie możliwe instrumenty” - kontynuowała prof. Bogumiła Gizbert - Studnicka. Tango argentyńskie polega na improwizacji i stałym rozwoju. Ma swoją etykietę, do której należą m.in. cabeceo – sposób zapraszania do niego za pomocą wyłącznie kontaktu wzrokowego i ruchu głowy, poruszanie się wokół linii tańca przeciwnej do wskazówek zegara.
*****
Prof. Bogumiła Gizbert -Studnicka ukończyła krakowską Akademię Muzyczną. Studia kontynuowała w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii. Od 1973 jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, na stanowisku profesora w Katedrze Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Została wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1974) oraz Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii (1977). Koncertowała m.in. w Anglii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, a także w Australii, Japonii, Nowej Zelandii, na Tajwanie. Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki barokowej - Trio Gandava (Belgia) oraz Kwartetu św. Stanisława (Kraków). Była członkiem jury Konkursu im. W. Landowskiej w Krakowie oraz Konkursu Steinwaya w Paryżu. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i we Francji. Od 1996 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 roku - pomysłodawcą i animatorem Festiwalu „Młodzi artyści w Krakowie”. Organizuje koncerty z dawną muzyką kameralną w muzeach krakowskich i gdańskich.

tekst i foto Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica