Cykliści podziwiali zabytki architektury drewnianej.

Cykliści podziwiali zabytki architektury drewnianej.
W jesiennej aurze odbył się rajd rowerowy „Obierz kierunek na Szlak Architektury Drewnianej”. 25 uczestników, w wieku od 7 do 70 lat miało do pokonania malowniczą trasę, wiodącą z Tylicza, przez Powroźnik i Krynicę – Zdrój, Berest oraz Mochnaczkę.

Rajd rowerowy "Obierz kierunek na Szlak Architektury Drewnianej" wystartował w niedzielę, 27 września w samo południe, ze stadionu w Tyliczu. Rowerzyści mieli do przejechania jedną z trzech tras. Trasa Mini liczyła 20 km (Tylicz - Powroźnik - Krynica - Roma – Tylicz), MIDI – 30 km (Tylicz - Powroźnik - Krynica - Krzyżówka - Mochnaczka – Tylicz) a MAXI – 40 km (Tylicz - Powroźnik - Krynica - Krzyżówka - Berest - Czyrna - Mochnaczka – Tylicz).
    Na rowerowym szlaku znajdowały się zabytki architektury drewnianej. Pierwszą była cerkiew św. Jakuba w Powroźniku, wpisana na Listę UNESCO. Następnie kościół Przemienienia Pańskiego w Krynicy - Zdrój, cerkiew św. Kosmy i Damiana w Bereście, a na zakończenie - kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu. W każdym z obiektów czekał przewodnik, który oprowadzał po nim.
    Rowerzyści zwiedzali zabytki i zbierali naklejki, które - naklejane na mapkę - potwierdzały dotarcie do nich. Gwarantowało to otrzymanie pamiątkowego, imiennego dyplomu ukończenia rajdu. Na mecie, wszyscy otrzymali ciepły posiłek i czerwone małopolskie korale. Dodatkowe nagrody czekały na najstarszego uczestnika oraz trzech rowerzystów, którzy pokonali najdłuższą trasę, docierając aż do cerkwi pw. Kosmy i Damiana w Bereście.  Organizatorzy Rajdu: Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Małopolski Związek Kolarski.
*****

Szlak Architektury Drewnianej istnieje od 2001 roku. W Województwie Małopolskim liczy 1500 km. W jego skład wchodzą kościoły, cerkwie, kaplice, dzwonnice, spichlerze, a także wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Przy obiektach znajdują się tablice z krótką ich historią, w trzech językach oraz mapkę całego szlaku. Wiele z tych zabytków zostało wpisanych na listę UNESCO.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica