Dłonie pełne marzeń. - Spotkanie z poezją Aleksandry Maliniak.

Dłonie pełne marzeń. - Spotkanie z poezją Aleksandry Maliniak.
.
     21 stycznia (piątek) w restauracji „Galicyjskiej” miłośnicy poezji mogli posłuchać wierszy emigracyjnych: Janusza Klisia i Aleksandry Maliniak Almy, która była organizatorką i gospodynią spotkania. Promowała ona też swój pierwszy tomik poezji „Dłonie pełne marzeń”. 

     Recytowane przez przyjaciół Almy wiersze oscylowały między tęsknotą, miłością i niepokojem. Poetyckie prezentacje przeplatane były piosenkami, które wykonali: Marta Adamczyk oraz bracia Michał i Mateusz Troll z przyjaciółmi. W ich repertuarze znalazły się utwory m. in. Andrzeja Rosiewicza („Pytasz mnie, co właściwie cię tu trzyma”) Urszuli („Dmuchawce, latawce wiatr”), Bajmu („Rzeka marzeń”), Krzysztofa Krawczyka („Gdybyś była moja”). Na skrzypcach grała córka Marty – Basia. Było to drugie spotkanie z poezją emigracyjną, przygotowane przez Almę. Pierwsze odbyło się w listopadzie ubiegłego roku w „Domu Kawy i Wina” w Małopolance. W obu uczestniczyła i zarejestrowała je TV Krynica.

***

     Janusz Kliś urodził się w 1961 roku w Dębicy. Pierwsze tomiki jego poezji to: „Księżycowy sen” (1978), „Kamienne znaki”(1979) oraz „Wzmagania”(1980). Wiersze drukowane były też w „Na przełaj”. Od 1998 roku poeta mieszka w Chicago i jest nauczycielem w liceum im. Marii Skłodowskiej – Curie. Należy do chicagowskiego Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II. W kwietniu 2009 roku uczestniczył w ,, IV Wiośnie Poetyckiej”. Najnowsze wiersze Janusza Klisia znalazły się w Antologii Poetów Chicagowskich ,,Czy może być”. W ubiegłym roku została wydana płyta CD z jego poezją pt. ,,Kwiaty w moim oknie” w interpretacji aktorów: Miry Zaniewskiej i Macieja Góraja.
     Natomiast Aleksandra Maliniak przyszła na świat w małej wiosce Zbytowa pod Wrocławiem. Gdy miała 9 lat, jej pochodzący z Berestu rodzice, powrócili w rodzinne strony. Rodzina osiadła w Krynicy, gdzie Ola ukończyła szkołę średnią, a następnie rozpoczęła pracę w księgarni. Potem wyjechała do Hiszpanii, gdzie zamieszkała na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich. Na emigracji przebywała 15 lat, do kraju powróciła rok temu. Poza krajem powstało ponad 3 tysiące wierszy. Poety Janusza Klisia nigdy nie poznała osobiście, kontakt nawiązali na naszej klasie.

(M).
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica