Festiwal wypełni Łańcut gwiazdami.

Festiwal wypełni Łańcut gwiazdami.
W trakcie 55. edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie czeka nas 10 znakomitych koncertów muzycznych w wykonaniu artystów światowej klasy. Podczas 9 festiwalowych, majowych dni będzie można posłuchać m.in. znakomitego skrzypka Juliana Rachlina, znanej wokalistki jazzowej Anny Marii Jopek, jednak na pewno największym wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie występ Kate Liu, laureatki XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

55. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpocznie się 21 maja i potrwa 9 dni. Jego zróżnicowany repertuar będzie wykwintną ucztą dla wszystkich pasjonatów muzyki nie tylko klasycznej. Kolejne edycje Festiwalu przyciągają tłumy melomanów, co jest dowodem na jego ugruntowane miejsce wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Nowe horyzonty interpretacji Chopina
     Klasycznym gustom schlebi recital fortepianowy Kate Liu, laureatki III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zaprezentuje ona swoje interpretacje utworów m.in. Fryderyka Chopina. – To będzie piękny recital, spotkanie z gwiazdą, która narodziła się w październiku ubiegłego roku i wtedy też odsłoniła nowe, jakże ciekawe horyzonty interpretacji muzyki Chopina – przekonuje Jan Popis, krytyk muzyczny i muzykolog, który poprowadzi koncert Kate Liu.
Pochodząca z USA pianistka, która dzięki swojemu niezwykłemu talentowi w wieku 21 lat stała się gwiazdą muzyki klasycznej, nie kryje podekscytowania z faktu, że będzie mogła zagrać podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. – Mam nadzieję, że mój występ będzie bardzo inspirujący i pełen emocji dla wszystkich słuchaczy – mówi Kate Liu.
Opera i jazz
55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie to nie tylko muzyka klasyczna. Dzięki różnorodności programu, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do spotkania z operą, jazzem, a nawet spektaklem teatralnym. W tym roku odbędą się dwa koncerty plenerowe. Organizatorzy przewidują, że w każdym z nich udział weźmie ponad 3 tys. melomanów. Festiwal zainauguruje opera w czterech aktach - „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki
w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.
Zaś drugi koncert plenerowy, to występ dobrze znanej polskiej wokalistki i kompozytorki jazzowej Anny Marii Jopek. Towarzyszyć jej będzie Zespół Kroke tworzący muzykę inspirowaną dźwiękami etnicznymi, w którego dorobku nie brakuje autorskich improwizacji. Artyści wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną przedstawią kompozycje z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Gwiazdy sali balowej
W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie wystąpi światowej sławy skrzypek – Julian Rachlin, który wraz z Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu zaprezentuje koncert skrzypcowy Wolfganga Amadeusa Mozarta. Ponadto, we wnętrzach łańcuckiego Zamku zaprezentuje się Węgierska Filharmonia Kameralna pod dyrekcją Antala Barnasa. Podczas koncertu wystąpi dwójka solistów – Katerina Beranova dysponująca lirycznym sopranem oraz wiedeński baryton Klemens Sander. W repertuarze znajdą się utwory: J. Ch. Bacha, J. S. Bacha, W. A. Mozarta.
W sali balowej łańcuckiego zamku będziemy mogli posłuchać również występu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W roli solistki wystąpi Karolina Jaroszewska-Rajewska – wiolonczela. Program przewiduje utwory
W.A. Mozarta, J. Haydna, B. Smetany.
Nie tylko Łańcut, nie tylko muzyka
Oprócz festiwalowych koncertów w Łańcucie, jak co roku odbędą się one także w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi Stanisława Celińska, która zaprezentuje kompozycje ze swojej najnowszej płyty pt. „Atramentowa”. Artystce towarzyszyć będą muzycy młodego pokolenia z Polski oraz z Ukrainy.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie każdy może znaleźć coś dla siebie; nie tylko melomani muzyki klasycznej czy jazzowej, ale także fani sztuki teatralnej. Miłośnicy tej ostatniej z nich będą mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu Jana Peszka zatytułowany „Podwójne solo”, którego treść zwieńczona jest tematyką muzyczną. W sali Filharmonii Podkarpackiej zaplanowano również występ Zespołu Janoska Ensamble, który zaprezentuje artystyczne opracowania melodii ludowych wielu narodów oraz przedstawi utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach.
Zwieńczeniem muzycznego święta będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglione. Podczas niego wystąpi skrzypek Michael Barenboim . Usłyszeć będzie można utwory: J. Brahmsa i C. Debussy.
     W tym roku w czasie trwania Festiwalu przypada święto Bożego Ciała. Organizatorzy nie planują w tym dniu koncertu, ale Mszą Świętą w łańcuckiej Farze pragną uczcić pamięć ś.p. Bogusława Kaczyńskiego, byłego dyrektora łańcuckiego Festiwalu.
***
Kontakt dla mediów :
Maciej Seniw, Filharmonia Podkarpacka
tel. 603 963 413, e-mail: biuro@filharmonia.rzeszow.pl
Jacek Kloc, Exacto Sp. z o.o.
tel. 797 126 324, e-mail: jkloc@exacto.pl

www.festiwallancut.pl
www.facebook.com/festiwalwlancucie
www.youtube.com/festiwalwlancucie
www.instagram.com/muzycznyfestiwalwlancucie
plus.google.com/107488006854598535570

Informacje uzupełniające :
Muzyczny Festiwal w Łańcucie (początkowo znany pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej) po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, dyrektora Filharmonii w Rzeszowie. Po trzech latach zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Koncerty odbywają się głównie w ogrodach, Sali Balowej i innych pomieszczeniach Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, a także w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Kolejne edycje Festiwalu uświetniają czołowi wykonawcy ze świata muzyki. Program wydarzenia obfituje w bogactwo stylów i form muzycznych. Można tam znaleźć monumentalne formy oratoryjne i symfoniczne, występy orkiestr kameralnych, recitale oraz wieczory słowno-muzyczne. Z upływem lat formuła Festiwalu poszerza się o kolejne propozycje programowe – muzykę współczesną, koncerty jazzowe, występy gwiazd muzyki pop i ethno, jak również koncerty dla dzieci, plenerowe gale operowe. Coroczne występy artystów gromadzą w Łańcucie liczną publiczność i przyciągają uwagę mediów.

MTV 24
Źródło : Filharmonia Podkarpacka
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica