Jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury.

Jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury.
Grażyna Brodzińska, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka, Agnieszka Rehlis, Oliver Diaz - to tylko niektóre z gwiazd, które wystąpią w 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy - Zdroju.

Festiwal im Jana Kiepury W Krynicy – Zdroju zainauguruje 13 sierpnia koncert plenerowy trzech hiszpańskich tenorów. José Luis Sola, Francisco Corujo i Orlando Niz zaprezentują największe przeboje operowe i operetkowe. Towarzyszyć im będzie Iwona Sobotka, Polka artystka mieszkająca w Hiszpanii.
Przez następnych osiem dni zaprezentowane zostaną główne wydarzania kulturalne, na które złożą się nie tylko koncerty. Nie zabraknie największych przebojów z oper, operetek i musicali, a także dwa spektakle: - „Wesoła wdówka” (18 sierpnia), inscenizacja Opery Śląskiej w Bytomiu oraz muzyczna opowieść „Kamienica na Nalewkach” (16 sierpnia), warszawskiego Teatru Żydowskiego .
    15 sierpnia przypada 50. rocznica śmierci patrona festiwalu. Z tej okazji melomani wysłuchają koncertu „Aria dla Kiepury”, poświęconego pamięci słynnego tenora. 17 sierpnia na estradzie wystąpi Grażyna Brodzińska, dama operetki oraz jej goście - Andrzej Lampert, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński. Na koncert złożą się przeboje - od klasyki po cenioną rozrywkę. Zaproszenie na festiwal przyjęła również Edyta Geppert, która zaśpiewa (19 sierpnia) z zespołem „Vasie”. Festiwal zakończy wieczór „Kiepura i co dalej?”, poświęcony młodym utalentowanym artystom.
    W sumie na estradzie wystąpi blisko 400 artystów nie tylko z Polski, ale i z i zagranicy, w tym kilkudziesięciu śpiewaków. Towarzyszyć im będą: Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Opery Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective oraz Salonowa Orkiestra Camerata. Oprócz tego będą odbywać się koncerty muzyki kameralnej, spotkania z artystami i mistrzem Janem zatytułowany „Uśmiechnij się z Kiepurą” - pełne anegdot i wspólnego śpiewania.
  Organizatorami 50. Festiwalu im. Jana Kiepury są Gmina Krynicy - Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Ambasadorem został prof. Ryszard Karczykowski, zaś merytorycznie wydarzenie wsparł prof. Stanisław Krawczyński.
*****
Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy - Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Jego pomysłodawcą był Stefan Półchłopek, a założeniem - pamięć o wybitnym polskim tenorze. Popularność zawdzięcza gwiazdom i bogatemu programowi, uwzględniającemu różne gatunki śpiewu. Patron festiwalu był bowiem artystą wszechstronnym. Występował w operach, operetkach, ale także filmach, gdzie śpiewał popularne piosenki.
Przez wiele lat gospodarzem wydarzenia był Bogusław Kaczyński (1942- 2016), pianista, publicysta muzyczny i konferansjer, a także wielki miłośnik muzyki poważnej i opery. Zaprzyjaźniony z wieloma gwiazdami ze świata muzyki klasycznej, chętnie o nich opowiadał. Prowadził m.in. wieloletnią korespondencję z Marthą Eggerth, wdową po Janie Kiepurze. O swoich muzycznych pasjach pisał liczne książki. Chętnie spotykał się też z czytelnikami, również podczas festiwalu.

Małgorzata Kareńska. 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, informacja prasowa UM Krynica - Zdrój.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica