Karpackie echa. Drewniane rzeźby Mariana Pażuchy u Nikifora

Karpackie echa. Drewniane rzeźby Mariana Pażuchy u Nikifora
     Do 9 grudnia w krynickim Muzeum Nikifora podziwiać można wystawę nowosądeckiego rzeźbiarza Mariana Pażuchy „Karpackie echa”. Wernisaż z udziałem artysty odbył się 27 października. 

      Marian Pażucha (ur. 1951) zajmuje się rzeźbą w drewnie (lipa) i malarstwem (olej, akwarela, pastel) od czterdziestu lat. Interesuje go etnologia Podhala, Beskidów oraz Bieszczad, ich kultura materialna i duchowa. - Tu wszystko bardzo ściśle związane jest ze sobą - to staram się ocalić dla oczu, serca i duszy, by choć na chwilę można się było cofnąć o wiek, dwa…Przeżyć odeszłą chwilę ukazaną z uśmiechem, kolorową, pogodną, a czasem tajemniczą, rozmodloną i z gorącą wiarą kierującą się ku Bogu. - mówi artysta. Jego prace nawiązują do tradycyjnej sztuki Karpat, związanych z tym regionem wierzeń, obyczajów i zabaw. Ich tematami są głównie góry, polscy górale i Łemkowie, religia, a także pejzaże oraz wspaniała architektura. Rzeźbiarz sięga do przeszłości, czerpie z ludowych podań i legend.
     Wspólnie z bratem bliźniakiem Wojciechem (również rzeźbiarzem) jest współzałożycielem Klubu Twórców Nieprofesjonalnych w Nowym Sączu. Obaj biorą udział w konkursach i plenerach artystycznych. Ich prace zdobią kościoły, znajdują się w muzeach oraz zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Artysta prowadził zajęcia na temat rzeźby i form użytkowych jako wykładowca Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.
 
(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica