Krynica gościła twórców kultury łemkowskiej z całego świata.

Krynica gościła twórców kultury łemkowskiej z całego świata.
występ zespołu muzycznego - fot.M.Kareńska
     W Krynicy zakończyło się dwudniowe (22 i 23 maj) VI Międzynarodowe Biennale Łemkowskiej/Rusińskiej Kultury zorganizowane przez Stowarzyszenie Łemków, Światową Radę Rusinów, MSWi A i Urząd Miasta Krynica Zdrój. 

     Okolicznościowy list burmistrza Emila Bodzionego, odczytała Anna Michalik, dyrektor Wydziału Rozwoju Lokalnego, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji”.- „Krynica była jest i będzie miejscem, w którym różne kultury spotykają się, współistnieją. Naszą uwagą jest współpraca ze wszystkimi środowiskami, które nasz region wzbogacają, ubarwiają i sprawiają, że jest ciekawy zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych”
     W sobotę Łemkowie (Rusini, Rusnaki) uczcili pamięć malarza Nikifora Krynickiego, składając kwiaty pod jego pomnikiem. Pamiętali też o poecie i bajkopisarzu Iwanie Rusence( 1890 – 1960), autorze najpiękniejszej w łemkowskiej literaturze sztuki scenicznej „Wertep w Karpatach”. W Pijalni Głównej Łemkowie zaprezentowali swoje osiągnięcia malarskie i fotograficzne. Na zdjęciach i obrazach przedstawili kapliczki, cerkwie, ale także formy nowoczesne. Autorami prac byli: Piotr Basałyga, Maria Janko i Stefana Telepa. Nie zabrakło pokazów taneczno – muzycznych, w tym dziecięcego zespołu „Teroczka” z Gorlic, „Czerwena Róża” z Mukaczewa na Ukrainie oraz „Barwinoka” z Kamianki na Słowacji.
      Wieczorem zaprezentował się Ruski Narodowy Teatr „Petro Riznyc Djadia” z Serbii, który wystawił komedię „Zupa z kanarka” autorstwa Milosa Radovica,. Natomiast w „Węgierskiej Koronie” spotkali się literaci, malarze, poeci. Na spotkaniu swoją twórczość zaprezentowała m. in. Ksenia Makai – Opoc. Wiersz o tęsknocie za krajem recytowała Maria Janko, która publikowała w czasopismach „Besida” i „Zahoroda”.
     Podczas biennale wręczona została nagroda literacka im. Aleksandra Duchnowycza, zakarpackiego „budziciela”.

(MK).
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica