Krynica: Krzysztofa Kolbergera spotkania z muzyką Chopina.

Krynica: Krzysztofa Kolbergera spotkania z muzyką Chopina.
Krzysztof Kolberger i Robert Grudzień - fot.M.Kareńska

     Wierszem Konstantego I. Gałczyńskiego „Spotkanie z Chopinem” Krzysztof Kolberger rozpoczął wieczór poetycko – muzyczny „Bonsoir Monsieur Chopin”. Odbył się on 9 maja w kościele pw. Wniebowzięcia NPM i zainaugurował VI Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską. 

     Zgromadzeni w kościele wysłuchali utworów poetów polskich, poświęconych wybitnemu kompozytorowi romantyzmu. W wieczornym spotkaniu z Chopinem zabrzmiały również jego utwory w wykonaniu Roberta Grudnia, muzyka oraz dyrektora artystycznego krynickich festiwali. Zagrał on na organach kompozycje przepełnione tęsknotą i melancholią.

***

     Krzysztof Kolberger karierę aktorską rozpoczął w 1972 roku. Związany był m. in z katowickim Teatrem Śląskim oraz warszawskim Teatrem Narodowym i Teatrem Współczesnym. Interpretował poezję Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i Karola Wojtyły. Był narratorem „Tryptyku rzymskiego” i odczytywał testament Papieża po jego śmierci. Zagrał role: Jerzego Bergmana w „Kuchni polskiej” (reż. Jacek Bromski), Dezyderego Chłapowskiego w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy”, Konrada w „Dziadach” A. Mickiewicza (reż. Adam Hanuszkiewicz), „Mazepie” J. Słowackiego (reż. Gustaw Holoubek), Romea w „Romeo i Julii” W. Szekspira (reż. Jerzy Gruza), Maćka Chełmickiego w „Popiele i Diamencie”(reż. Zygmunt Hubner) i wielu innych.
     Artysta jest także reżyserem, wystawił „Żołnierza królowej Madagaskaru” Juliana Tuwima w szczecińskiej Operze i Operetce oraz „Nędzę uszczęśliwioną”, Macieja Kamieńskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Aktor zdobył wielu nagród, w tym Totus (2009 ) w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
     Krynica jest uzdrowiskiem, do którego Krzysztof Kolberger często powraca na kurację, gdyż zmaga się z chorobą nowotworową. Zazwyczaj zatrzymuje się w Lwimgrodzie. W krynickich Spotkaniach z Kulturą Chrzescijańską uczestniczy od początku ich istnienia, a więc od 2005 roku.

(MK)
 

Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica