Krynica: „Moja Łemkowszczyzna”. Poezja Murianki w Nikiforze.

Krynica: "Moja Łemkowszczyzna". Poezja Murianki w Nikiforze.
 
     17 marca(czwartek) miłośnicy kultury łemkowskiej mieli możliwość zapoznania się z wszechstronną twórczością artystyczną Piotra Trochanowskiego. Autorskie spotkanie, które odbyło się w krynickim Muzeum Nikifora prowadził Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
      Tematami wierszy Murianki są tragiczne losy Łemków, ale także otaczająca przyroda. W czasie dwugodzinnego spotkania jego uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących szczegółów z życia poety. Urodzony w 1947 roku na ziemiach zachodnich, dokąd w ramach akcji „Wisła” została wysiedlona jego rodzina, na Sądecczyznę powrócił pod koniec lat siedemdziesiątych. Poezję zaczął uprawiać dopiero jako człowiek dorosły, chociaż miał już za sobą wcześniejsze próby pisania. W czasie pobytu w Warszawie poznał osobiście i zaprzyjaźnił się z poetą Jerzym Harasymowiczem. Ważne miejsce w życiu Piotra Trochanowskiego zajmuje praca translatorska, a także pedagogiczna i redaktorska. Jest on bowiem redaktorem łemkowskiego pisma „Besida”, a także twórcą elementarza dla dzieci.
     Spotkanie z twórczością Murianki uzupełniły występy muzyczne Julii Doszny, której na akordeonie towarzyszył Mirosław Bogoń.
(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica