Moje zauroczenie. Wernisaż malarstwa Grażyny Petryszak.

Moje zauroczenie. Wernisaż malarstwa Grażyny Petryszak.
W Galerii Sztuki "Siedlisko" (9 grudnia) odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Moje zauroczenie”. Autorką prac jest Grażyna Petryszak, perfekcjonistka w przekazywaniu piękna natury, zwłaszcza pejzaży i kwiatów. Umie uchwycić na płótnie to, co jest ulotne i przemijające.

Grażyna Petryszak jest animatorką sztuki i kultury w Krynicy - Zdroju. Od trzydziestu lat tworzy, a poza tym poświęca swój wolny czas osobom, które parają się rozmaitą twórczością. Dzięki niej wyjęły one swoją twórczość z szuflady. Artystka stara się przedstawić szerokim kręgom wszystko to, co członkowie Stowarzyszenia Twórców Galeria "Pod Kasztanem" wspólnie robią. Organizuje wiele wystaw, plenery oraz podróże po Europie”. - „Jestem wielbicielem malarstwa Grażyny Petryszak, którą - jako pozbawiony talentu malarskiego - podziwiam. Doceniam też jej ogromny wkład w rozwój kultury i sztuki Krynicy, a co się z tym łączy - za promocję. - mówił burmistrz Dariusz Reśko.
    W czasie wernisażu przeprowadzono sprzedaż losów. Do wygrania był jeden z obrazów Grażyny Petryszak. Dochód w wysokości 300 złotych został przeznaczony na cel charytatywny, a mianowicie świetlicę im. Jana Pawła II dla dzieci szkół podstawowych, działającą przy Kościele Zdrojowym.
*****
Grażyna Petryszak (ur. 1955 r) pochodzi z Krakowa, miasta którego niepowtarzalne klimaty wpłynęły na jej zainteresowanie malarstwem. Głównym tematem obrazów malarki są kwiaty. Pracuje w technice akrylowej, olejnej i pastelach, ale nie stroni od piórka czy collage`u. Brała udział w jedenastu wystawach indywidualnych, w tym m.in. „Krajobraz naszych czasów” (Krynica 1996), „Moje obrazy I” (Krynica 2002), „Obrazy z szuflady”(Nowy Sącz 2009), „Malarstwo” (Limanowa 2010).  Z jej inicjatywy powstała Galeria Pod Kasztanem, miejsce spotkań z malarstwem, rzeźbą, poezją i literaturą. Jest laureatką plebiscytu „Gazety Krakowskiej” - „Człowiek roku 2002”. W 2008 roku za zasługi na niwie kultury otrzymała Srebrne Jabłko Sądeckie. Uhonorowana została „Złotym Herbem Krynicy Zdroju”, a także odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Małgorzata Kareńska
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica