Muszyna. Kiermasz rękodzieła. Makatki, serwetki i rzeźba.

Muszyna. Kiermasz rękodzieła. Makatki, serwetki i rzeźba.
Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego zorganizowało kiermasz ludowego regionalnego rękodzieła. Zwiedzający mogli nabyć makatki, serwetki, obrazy, rzeźbę w drewnie, kartki okolicznościowe. Wystawy twórców muszyńskich są cykliczne.

Małgorzata Bajorek, wystawia makatki muszyńskie. To cykl zbiorów artystki, które wcześniej były już prezentowane w muzeum. - Wyszywane są ściegiem wodnym.  Nad większą makatką pracuję w chwilach wolnych do miesiąca, nad mniejszą – około dwóch tygodni. Pomysły czerpię z różnych źródeł. Wzór jednej z nich na przykład znalazłam w papierach mojej prababci. Makatka muszyńska zaprasza do uzdrowiska. Znajduje się na niej kościół, mapa, herb. Hasła, które się na nich znajdują są w większości moje. – mówi artystka.
   Sznureczek – ścieg wodny lub żyłka – haftuje się go prostopadle od haftującego, Igła jest wkuwana w odległości pół ściegu nad lub pod poprzednim, a wyjmuje się ją w miejscu, gdzie kończy się ścieg poprzedni. Na prawej stronie powstaje skręcony sznureczek, a po lewej – ścieg wyglądający jak stebnówka. Wygląd sznureczka zależy od długości ściegów, skrętu nitki oraz kierunku jej ułożenia.

Małgorzata Kareńska
fot. aut

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica