Muszyna. Opowieści o średniowiecznych gotyckich zamkach.

Muszyna. Opowieści o średniowiecznych gotyckich zamkach.
W Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego mgr Barbara Chudzińska z krakowskiego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, opowiadała o życiu w średniowiecznych zamkach.

Prelegentka skupiła się szczególnie na ruinach muszyńskiej budowli, gdzie nadzorowała prace archeologiczne.- „Zamek ufundował prawdopodobnie Kazimierz Wielki, jednak do tej pory nie natrafiliśmy na przedmioty XIV wieczne. Niewiele wiemy o tym okresie w jego dziejach, albowiem gotycka budowla została niemal doszczętnie zniszczona w czasie najazdu węgierskiego w 1474 roku” – mówiła Barbara Chudzińska wyjaśniła, że najstarsze znalezione wykopaliska pochodzą z XV stulecia. Wnętrze zamku przecinał mur, oddzielający część mieszkalną z dużym domem biskupim od części gospodarczej z budynkiem kuchni i pomieszczeniami dla załogi oraz domem starosty. Tu znajdowała się również studnia. Multimedialna prelekcja przyciągnęła wielu miłośników historii regionu, wśród których przeważała młodzież.
    Wykład przeprowadzony został w ramach projektu „Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku”. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Realizacja tego przedsięwzięcia służy ochronie i zachowaniu dziedzictwa kulturowego, jakim są zabytkowe zamki w Muszynie i Kamenicy (Słowacja), co przyczyni się do ich „ocalenia od zapomnienia”.
*****
Ruiny muszyńskiego zamku wznoszą się 60 metrów powyżej malowniczej doliny Popradu. Do momentu rozpoczęcia wykopalisk archeologicznych 90% murów obiektu znajdowało się pod ziemią, a wiedza na temat jego dziejów była niewielka. Obecnie stan zaawansowania prac pozwala na wyznaczenie zarysu obwodu obronnego oraz częściowo zabudowy wewnętrznej. Zamek wzniesiono na planie prostokąta (ok. 60 x ok. 30 m) z wieżą bramną w narożniku południowo - wschodnim oraz ryzalitem (wnęką) od południowej strony. Po niemal całkowitym zniszczeniu obiektu przez Węgrów (1474 r) postawiono go odbudować w stylu renesansowym. Fragmenty kamieniarki i kafli stylistycznie nawiązują do wawelskich, co wskazuje iż budowli starano się nadać charakter rezydencji. Podczas prac wykopaliskowych odnaleziono fragmenty naczyń ceramicznych sprowadzanych z terenu Królestwa Węgier oraz kafli, a także zespół przedmiotów z metalu i kości. Do najciekawszych znalezisk należą militaria (części kusz, groty bełtów, znaleziska luf hakownic – jednego z najstarszych typów broni palnej używanej w Polsce), okucia rzemieni ksiąg. Na uwagę zasługuje też inne, bardzo rzadkie na terenie Polski, znalezisko – obrączka z napisem: Hilf Gott Maria (Wspomóż Boże Maryjo).
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica